Kína mindent megtesz, hogy békés úton egyesülhessen újra Tajvannal, de nem zárja ki a katonai erő bevetését sem
- jelentette ki Vej Feng-ho kínai nemzetvédelmi miniszter vasárnap Szingapúrban, írja az MTI a Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentésére hivatkozva.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Tajvan kérdése Kína szuverenitásának és területi egységének problémáit veti fel,
márpedig Kína újraegyesülésének be kell következnie, és be is fog következni.
Továbbá figyelmeztetett, kudarcra van ítélve minden, Kína felszabdalására vonatkozó kísérlet, ezért bármiféle külföldi beavatkozás a Tajvan kérdésbe ugyanígy nem járhat sikerrel.
"Rendkívül veszélyes lenne alábecsülni a kínai hadsereg elszántságát"
- mondta.
A nemzetvédelmi miniszter Szingapúrban a Shangri-La dialógusnak nevezett ázsiai biztonsági csúcson vett részt, amelyet 2002 óta minden évben megrendeznek a brit Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (International Institute for Strategic Studies) valamint a szingapúri kormány közös szervezésében. Az idei, három napig tartó eseményre mintegy 40 országból érkeztek védelmi miniszterek, törvényhozók és szakértők, hogy megvitassák az ázsiai és csendes-óceáni térség biztonsági kérdéseit.
Tajvannak 1949 óta, mikor a polgárháború után a szigetre vonultak vissza a nacionalisták a győztes kommunisták elől, saját politikai irányítása van, de Peking az "egy Kína elv" alapján saját területének tekinti. Kína és Tajvan viszonya többéves közeledés után 2016-ban ismét fagyossá vált azt követően, hogy Caj Jing-ven, a függetlenség párti Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltje lett az új tajvani elnök, aki a két ország közötti status quo fenntartása és a sziget önvédelmi képességeinek erősítése mellett kötelezte el magát.