A szemtanúk jelzése, valamint a néhány órával később megkezdődött rendőrségi razzia közötti ok-okozati összefüggés elég nyilvánvaló.
Úgy hisszük, hogy nem valóságtól elrugaszkodott összeesküvés-elmélet: az épületben tevékenykedő "jól öltözött emberkék" bizony egy füles alapján kezdték el kirámolni a Buda-Cash-t, nyilvánvalóan a bizonyítékok eltüntetése céljából.
Természetesen kerestük a rendőrséget, miszerint a lapinformációk helytállóak-e, illetőleg folyik-e vizsgálat annak kiderítésére, hogyan kerülhetett ki az információ, ami alapján bizonyítékokat tünthettek el a Buda-Cashtől.
Mint ismert, a Buda-Cash minden számláját zárolták, ezzel pedig több mint 12 ezer befektető (nagy részük kisbefektető) pénz ragadt bent. A Buda-Cash mellett a DRB-bankcsoportot is lekapcsolták, ami azt jelenti, hogy több mint 100 ezer ügyfél betétjét zárolták.
A Buda-Cash botrány valószínűleg sokáig fogja még borzolni a kedélyeket. Az MNB szerint a brókercég 15 éven keresztül hamisította meg az adatait és százmilliárdos nagyságrendű kárt okozhatott tevékenységével.
Kérdés természetesen, hogy-hogy nem tűnt fel ez senkinek az elmúlt években?
Ahogyan az is roppant különös, hogy míg kedden a Magyar Nemzeti Bank azonnali hatállyal visszavonta a Buda-Cash engedélyét, addig januárban csak kisebb, nem túl jelentős hibákat talált a cég működésében a felügyelet. Kerestük a MNB-t is, amint válaszolnak, közzétesszük azt is.
Hatvanezres kifizetési korlát a Buda-Cash bankjainál
A DRB Bankcsoport fizetőképességi helyzete miatt az MNB mától 60 ezer forintra csökkentette a kifizethető betétek és más források összegét. A jegybank döntése során figyelembe vette, hogy az érintett betétesek legszélesebb köre – ha korlátozott összegben is – de hozzájuthasson betétjéhez. Az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euró, azaz mintegy 30 millió forint összegig kártalanítja a betéteseket, ha a bankcsoport fizetőképessége nem áll helyre néhány napon belül.