Matolcsy György jegybankelnök írásbeli válaszban fejtette ki álláspontját Szakács László szocialista politikus kérdéseire.
Ebből kiderült, hogy az MNB alapítványai önállóan és átláthatóan gazdálkodnak, jó szakemberek ülnek a vezetőségeikben, így a poszthalmozás és a nagy tiszteletdíj sem baj, vagy hogy magánügy, ő kinek a lakásában lakik - írja az Index.
(mint ismert, az átláthatóság csak úgy igaz, hogy a titkosító törvényt az Alkotmánybíróság meszelte el, így kénytelenek voltak nyilvánosságra hozni a szerződéseiket és támogatásaikat)
A lap szerint ugyanakkor az nem feltétlen magánügy, hogy egy felügyeleti szerv vezetője szívességet fogad el egy általa felügyelt cég vezetőjétől.
Szakács azt is kérdezte a jegybankelnök Matolcsytól, hogy "Megfelel-e a valóságnak az a sajtóinformáció, hogy amikor az Ön nemzetgazdasági minisztersége idején a magánnyugdíjpénztári vagyont államosították, akkor a portfólióban lévő nemzetközi, illetve belföldi értékpapírok kezelésével az Unicredit Bankot bízták meg?"
A válasz az, hogy nem tartozik a Magyar Nemzeti Bank elnökének feladatkörébe, hogy a nemzetgazdasági minisztérium évekkel ezelőtt milyen döntést hozott.
- magyarul a jegybankelnök Matolcsynak nem tiszte megválaszolnia azokat a kérdéseket, amelyek a miniszter Matolcsyra vonatkoznak.
Fegyvergyárat, bordélyházat is vehetne az MNB?
A Népszabadságnak nyilatkozva Nyikos László csütörtökön méltatlannak és visszásnak nevezte, hogy offshore hátterű cégtől vásárolt 17 milliárdos ingatlant a nemzeti bank. A volt számvevőszéki alelnök azt mondta, a vizsgálatával és a jelentéssel odáig jutott, hogy az épületet eladó Eiffel Palace Kft. 20 százalék fölötti tiszta haszonra tett szert - ez 3 milliárd forint.