A svájci Crowther Lab tanulmánya szerint 2050-re teljesen átalakulhatnak a nagyvárosok klímái, jellemzővé válhat, hogy az északi települések átveszik a déliek melegebb hőmérsékleti átlagát.
- London 2050-re olyan meleg éghajlatúvá válhat, mint most Barcelona, és kénytelenek lesznek vizet importálni a fenntartáshoz
- a Budapesten megszokott időjárási viszonyokat Stockholm veheti át - Budapest lehet az új Szkopje
- míg a déli, melegebb városok még tovább forrósodhatnak, például Madrid olyanná válhat, mint jelenleg Rabat
Arra viszont nem adtak választ, hogy mi lesz a legdélebbi, például sivatagok közelében fekvő településekkel, bár vélhetően elviselhetetlenül magas hőmérséklet várhat rájuk.
A problémát nem csak maga a hőmérséklet-emelkedés jelenti, hanem annak következményei is: szárazságok és áradások váltakozhatnak, amire nincs felkészülve az infrastruktúra, hasonló viharok csaphatnak le, mint tegnap Pescarában:
Brutális jégeső zúdult egy olasz városra | Alfahír
A klímaváltozás következménye nem csak az átlaghőmérséklet szisztematikus emelkedése és a jégsapkák olvadása, hanem az egyre gyakrabban, váratlanul lecsapó brutális viharok. Az áldozat ezúttal Pescara volt, ahol még narancsnyi jégdarabok is érkeztek az égből, a jelentős anyagi kár mellett minimum húsz ember megsérült, sőt, néhány műtétet el kellett halasztani, mert a kórházba jelentős mennyiségű víz tört be.
A talajnedvesség változása statikai problémákat is hozhat magával, míg például a londoni agyagos föld kiszáradása megnövelheti az asztmás megbetegedések számát.
Friederike Otto oxfordi kutató leszögezte, hogy a kutatás inkább jó illusztráció arról, hogy mi történhet, mintsem előrejelzés. A pontos körülményeket lehetetlen megjósolni, ehhez túl sok változó van a képletben. A kutatás vezetője, Tom Crowther is egyetért ezzel, szerinte pont a változások kiszámíthatatlansága miatt kellene azonnal elkezdeni a felkészülést.