Az elmúlt időszak lélegeztetőgép-beszerzései kapcsán próbálta szembesíteni néhány konkrét kérdéssel Kásler Miklóst, az Emberi Erőforrások Minisztériumának tárcavezetőjét Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke. Kásler helyett azonban a tárca államtitkárától, Rétvári Bencétől érkezett válasz csütörtökön.
Az ellenzéki országgyűlési képviselő írásbeli kérdésében azt pedzegette, mi lett a sorsa a tavaly beszerzett több ezer lélegeztetőgépnek. Így az egészségügyért is felelős minisztertől a következőkre várt választ: Jelenleg hány lélegeztetőgép van raktáron a tavaly vásárolt 16 ezer darabból? Ezeket pontosan hol tárolják? Mikor és mely intézményekbe kerülnek ezek a berendezések? Mennyibe kerül ezeknek a gépeknek a raktározása?
A kormány megpróbálja eladni a feleslegesen vásárolt, túlárazott lélegeztetőgépeket
Azért vett túlárazott lélegeztetőgépeket a magyar kormány, mert a piaci helyzet kiszámíthatatlan volt és lényegében az „örültek, hogy kaptak" elv alapján vásároltak - derült ki a pénteki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszából. A minisztert arról kérdezte a 444, hogy miért vettek például 17 millió forintért olyan lélegeztetőgépeket, amiket Szlovéniában 12 millióért szereztek be, és még azt is olyan túlárazásnak találták, ami kormányválságot idézett elő.
A feladattal megbízott Rétvári Bence az általa adott válaszban már az elején kiemelte,
a kormány mindent megtesz az állampolgárok egészségének megóvásáért.
Szerinte az egészségügyet illetően "megteszik a szükséges intézkedéseket".
Rétvári elmondta, hogy Európában hazánk az első a lélegeztetőgépek számát tekintve, hozzátéve, hogy már a pandémia elején is rendelkezésre állt 2560 darab.
– emlékeztetett az államtitkár.
Szerinte a WHO is elismeri a hazai vírus elleni védekezést. A világszervezetre hivatkozva állítja, hogy inkább legyen több ilyen gépünk, minthogy életeket veszélyeztessünk. Úgy véli, a baloldalra a kormány nem tudott a bajban számítani.
Az államtitkári válasz szövegében érzékelhetően hiányoznak a konkrétumok, ami azt sejteti, mintha maguk sem tudnák, vagy esetleg nem óhajtják tudatni a nyilvánossággal a beszerzett lélegeztetőgépekre vonatkozó releváns tudnivalókat. Noha nem csupán Magyarországon, hanem már másutt is keveredtek bele gyanús lélegeztetőgép-vásárlásba.