A hongkongi tőzsdén kiadott közleményekből derült ki, hogy e hét keddjén váratlanul lemondott Li Zhiming, a Sinopharm nevű, állami tulajdonban lévő kínai gyógyszergyár igazgatósági elnöke, illetve Li Hui, a cégcsoport igazgatója, egyben az ellenőrzési részleg feje
– számolt be róla a 444.hu külföldi lapinformációk alapján. Mindkét top vezető "személyes okokra" hivatkozott, mást egyelőre nem tudni.
A Sinopharm-holdingba tartozó, CNBG nevű cég két vakcinát is kifejlesztett, illetve fejleszt még mindig, a kínai sajtó ezeket néha „a pekingi” és „a vuhani” néven említi. Mindkettő a klinikai tesztelés harmadik fázisában tart, de már megkapták a vészhelyzeti engedélyt a kínai hatóságoktól. Sajtóhírek alapján ezek valamelyikéből vásárolna nagyobb adagot Magyarország is.
Orbán Viktor pénteki, Kossuth rádiónak adott interjújában azt mondta: kínai vakcina van, tömegesen is tudnak szerezni, ezek a csatornák meg vannak nyitva, ehhez az kell, hogy az egészségügyi hatóságok elfogadják.
Orbán: Ha kell, be tudjuk oltani kínai vakcinával a lakosságot
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli Kossuth Rádióban adott interjúja során elmondta, hogy Angliával szemben, ahol már több mint 3 millió embert beoltottak, hazánk azért tart még csak 105 728 beoltottnál mert az oltókapacitásunk jóval nagyobb, mint amennyi vakcinánk van. Azért nem haladunk, mert nincs elég vakcinánk.
A miniszterelnök kiemelte:
Nincs olyan kockázat, hogy esetleg nagyobb kárt csinálunk egy ilyen vakcinával, mint a betegség maga, amit el akartunk kerülni. Tízmillió számra oltják a saját népüket az oroszok és a kínaik is. A hatóságokat arra kértem, körültekintően, a lehető leggyorsabban járjanak el
A kínai állami média ma jelentette, hogy a kutatási eredmények szerint a Sinopharm közelebbről meg nem nevezett vakcinájának (vagyis a kettő közül nem tudni, melyiknek) nincs káros hatása a 3 és 17 éves kor közötti beoltottakra sem.
Múlthéten Tao Lina sanghaji infektológus-influencer arról posztolt kínai Weibón, hogy a Sinopharm oltásának 73 mellékhatása van, így ez a világ legveszélyesebb oltóanyaga. Miután a világsajtó felkapta a posztot, Tao Lina leszedte az eredetit és egy új bejegyzésben azt magyarázta, hogy a külföldiek egyszerűen félreértették a metszően ironikusnak szánt posztját.
Kínában egyébként 4 milliónál is többet adtak be a vakcinából, a CBNG közleménye szerint komolyabb mellékhatások nélkül.