Kósa: 98 százalék mondott nemet a letelepedési kötvényekre

Az év freudi elszólása a parlamentben.

A Fidesz frakcióvezetője a szokásos kormánypárti kommunikációs panelekkel vezette fel napirend előtti felszólalását: a népszavazáson 3,3 millióan fejezték ki akaratukat, hogy nem kérnek a kötelező betelepítési kvótából és Brüsszel menekültpolitikájából. Szerinte a szocialisták becsapták az embereket, mert korábban azt mondták, nem támogatják a népszavazást, de az alaptörvény-módosítást meg fogják szavazni, erre mégsem. Szerinte ez nem meglepő a szocialistáktól, "mert hozzászoktunk a Gyurcsány-korszakban, hogy hazudtak reggel, éjjel meg este" - tette hozzá Kósa, majd támadásirányt változtatott.

„Más a helyzet a Jobbikkal”

– fogalmazott. A Fidesz frakcióvezetője a Jobbikkal kapcsolatban megjegyezte: bár a népszavazással nem értettek egyet, megszavazták, az alaptörvény-módosítás esetében pedig azt ígérte a párt, hogy támogatják, és aki nem szavazz meg, az hazaáruló. „Nem volt szó mellékes körülményről, mert a hazaszeretet feltétlen kérdés, akik feltételekhez kötik, azok a hazaárulók, zsoldosok” - jelentette ki Kósa. Úgy fogalmazott: "bármilyen egyéb feltételhez kötni az alaptörvény-módosítást, egyenlő a hazaárulással", tehát „egyetért Vona Gáborral”. Azt is mondta, Lázár János már májusban jelezte, hogy megvizsgálják a letelepedési kötvények ügyét (ez így nem állja meg a helyét, Lázár nem mondott ilyet, erről bővebben itt olvashat - a szerk.). A Jobbik azonban „nem tud különbséget tenni az albérlő és a betörő között”. Kósa azzal érvelt, hogy a letelepedési kötvényt, amely csak öt évre szól, bármikor fel lehet mondani, ahogy egy albérlő esetében is az albérletet.

"Legyenek egyszer hazafiak, egyszer mutassák már meg, hogy nemcsak a pénz és a hatalom érdekli Önöket, hanem a haza egysége is, amely 3,3 millió szavazóval jött létre"

- szúrta a jobbikos padsorok felé a Fidesz frakcióvezetője. Kósa utolsó „találata” azonban inkább egy öngóllal volt egyenértékű, amikor azt mondta, az emberek arra voksoltak a népszavazáson, hogy nem kérnek a letelepedési kötvényből. Majd gyorsan korrigált: a kötelező bevándorlási kvótából nem kérnek az emberek.
 

A kormány részéről Tuzson Bence államtitkár reagált, akik folytatta a kormánypárti agitálást, kijelentette: az alaptörvény-módosítás alapvető nemzeti kérdés, a legmagasabb védelmi erő, amely 50-100 évre meghatározhatja az ország jövőjét. A Jobbiknak a szemére vetette, hogy a szövegszerű egyeztetést elfogadták, a párt több javaslatát is beépítették, de most mégsem akarják megszavazni "napi politikai haszonszerzés céljából". Tuzson szerint a Jobbik két kérdést kever össze: egy gazdaságit, és egy 50-100 évre meghatározót. Az államtitkár a magyar állam finanszírozhatóságával magyarázta a letelepedési kötvények létrehozását, amelyet felül fognak vizsgálni, de egy másik szegmensről van szó, a Jobbik "ne keverje össze a szezont a fazonnal".

Se szegény, se gazdag terrorista ne érkezzen

Vona Gábor, a Jobbik elnöke a magyar emberek megkérdezése nélkül megkötött paksi bővítés titkosított szerződését, a Ghaith Pharaonnal való üzletelést, szomszédolást, "luxusjachtolást" és az ISIS fellegvárában, Irakban reklámozott magyar letelepedési kötvényt olvasta a kormány fejére. Hozzátette: egy friss felmérés (amit az Iránytű Intézet készített) szerint a Fidesz szavazóinak mindössze 9 százaléka tartja "inkább jónak" a kötvényeket. Vona nem hagyta szó nélkül a Fidesz frakcióvezetőjének freudi elszólását sem: Kósa "nem koncentrált és igazat mondott". Ugyanakkor Vona megismételte pártja álláspontját, a Jobbik nem támogat félmegoldást: se szegény migránst, se gazdag migránst ne lehessen betelepíteni Magyarországra. Se szegény terrorista, se gazdag terrorista ne érkezhessen az országba.

A fideszesek többsége is elutasítja a letelepedési kötvényeket

Az Iránytű Intézet legfrissebb elemzésében a letelepedési kötvények választói megítélését vizsgálta. Az elemzőintézet szerint a kötvények "ügye" sokkal kevésbé megosztó, mint az az esti híradó alapján következne.Jó példa erre, hogy a Fidesz szavazóinak mindössze 9 százaléka tartja "inkább jónak" a kötvényeket. Elutasítottsága viszont többszöröse: 58 százalékuk tartja "inkább rossznak" a konstrukciót.

Vona Gábor arra is kitért, a kormány minden megnyilatkozása egyfajta Jobbik-szindrómára utal. A jobbikosokat egyik nap orosz ügynököknek, másik nap török terroristáknak nevezik, egyszer magyar terroristák, máskor brüsszeli zsoldosok, hol szélsőségesek, hol pedig zsúrpubik, csak mert beletenyereltek a letelepedési kötvények ügyébe. A pártelnök szerint tegyék csak, vagyis támadják tovább őket: ezzel elismerik Magyarországnak, hogy félnek a Jobbiktól, mert pártjuk az a kormányváltó erő, amely meg fogja nyerni a választást 2018-ban. Emlékeztetett rá, 2009-ben az SZDSZ is azzal töltötte az idejét, hogy a Jobbikot támadta, most meg már nincs a politikában.

"Soha nem fogják ránk bizonyítani, hogy bűnszervezetet hoztunk létre a haza pénzének a megszerzésére, de mi rá fogjuk bizonyítani Önökre"

- jelentette ki a Jobbik elnöke, majd a kormánypárti padsoroknak üzenve hozzátette: "most még nevessék ki magukat."

Vona Gábor szerint a Fidesz egy bukás felé tántorgó hatalomra emlékeztet: "egy mítoszában megbukott vezető és a mögötte nyárfalevélként reszkető vezérkar harap, rugdos (...) próbálják menteni a koncot, és ennek mindig csúnya bukás lesz vége". A Jobbik elnöke azt is kijelentette: a Fidesz felvásárolhatja a sajtót, de az egész médiával sem fog tud mindent eltakarni.

"Nem fogunk leszállni az Önök szintjére. Míg Önök egyre lemennek kutyába, mi elegánsak maradunk, nem szállunk le a mocsárba, maximum megpiszkáljuk Önöket az esernyőnkkel"

- mondta Vona. A Jobbik elnöke leszögezte: nem a lopás, hanem a programjuk köré építenek majd egy tisztességesebb, szabadabb és demokratikusabb országot.

Tuzson Bence maradva az ördög ügyvédjének szerepében továbbra is a Jobbikon köszörülte a nyelvét: a párt ne "a saját múltja, jelene és jövője miatt aggódjon", mert most az ország jövőjéről van szó, ne próbáljanak más kérdést bevonni. Arról győzködte a jobbikosokat: gondolják át az álláspontjukat, és támogassák az alaptörvény-módosítást.

Kósa Lajos későbbi sajtótájékoztatóján az N1TV tett fel kérdéseket: