Kötelezettségszegési eljárást kaptunk a nyakunkba

Mivel nem értesítettük időben az Európai Bizottságot arról, hogyan ültettjük át saját jogrendjünkbe a menekültügyi eljárásról szóló irányelvet.

Brüsszel tájékoztatása szerint a bizottság úgynevezett adminisztratív levelet is küldött Ciprusnak, Németországnak, Görögországnak, Magyarországnak és Olaszországnak augusztus végén. Ez egyelőre nem jelenti kötelezettségszegési eljárás megindítását, viszont jelzi, Brüsszel tájékoztatást vár arról, hogy az öt említett ország hogyan alkalmazza a közös ujjlenyomat-nyilvántartó rendszert szabályozó, úgynevezett EURODAC-irányelvet.
   
A menekültügyi eljárást szabályozó irányelv esetében Magyarország mellett Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Németország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Litvánia, Luxemburg, Lettország, Málta, Lengyelország, Románia, Svédország és Szlovénia ellen indult eljárás.
   
A befogadóközpontok körülményeit meghatározó jogszabály esetében ugyanezen tagállamok mellett Ausztria ellen is elindult az eljárás.
   
Bulgária és Spanyolország úgynevezett indoklással ellátott véleményt kapott, amellyel újabb szakaszba lépett az ellenük korábban indított uniós eljárás. Szófia és Madrid annak az uniós irányelvnek az átültetésével adós, amely az unión kívüli tagállamok polgárainak, hontalan személyeknek és nemzetközi védelemre jogosultaknak a besorolását szabályozza és hangolja össze. Ez határozza meg azt is, hogy milyen letelepedési, utazási, munkavállalási jogaik vannak az elismert menekülteknek, hogyan férhetnek hozzá a tagországok oktatási, szociális és egészségügyi ellátórendszereihez. Az irányelvet 2013 decemberéig kellett volna legkésőbb átültetni a nemzeti jogrendbe, de ezt sem Madrid, sem Szófia nem tette meg.
   
Eljárás indult Görögország ellen is, miután a bizottság szerint súlyos hiányosságok vannak az ottani menekültügyi rendszerben, sem a befogadási körülményekre, sem a menekültügyi eljárásra vonatkozó uniós jogszabályt nem alkalmazza megfelelően.
   
Görögország Brüsszel szerint különösen a befogadási körülmények terén küzd kihívásokkal, ami miatt már 2009-ben kötelezettségszegési eljárás indult ellene. Athén válaszul menekültügyi rendszerének átfogó reformjára tett ígéretet, és cselekvési terv, majd idén "útiterv" is készült.