A Fidesz szerint az emberek többet akarnak dolgozni:
Kósa Lajosék 100 órával emelik a túlórakeretet, mert szerintük az emberek többet akarnak dolgozni
A törvénymódosítás csak azokra vonatkozna, akiknek kollektív szerződésük van. Ha a javaslatot elfogadják, a munkaórák szabályos számának három év alatt kell kijönnie, de 12 hónap alatt a heti munkaidő nem lehet majd átlagosan több 48 óránál. A Fidesz most közleményben magyarázta el, miért jó ez a javaslat: azért, hogy aki többet akar dolgozni és keresni, az megtehesse, ne legyen ezelőtt bürokratikus akadály.
A szakszervezet elnöke, Baranyai Zoltán hozzátette: a közúti közösségi közlekedésben foglalkoztatott autóbuszvezetők szinte minden cégnél már eddig is évi 300 órát túlórázhatnak a kollektív szerződések alapján.
Ennél többet azonban nem akarnak, mert mint mondta, ezen felül is még átlagosan havi 30-40 órát töltenek el a munkahelyükön.
Ez nem munkaidőt jelent hivatalosan, hanem "rendelkezésre állást". Ezzel együtt így összesen átlagosan napi kilenc órát dolgoznak, ez azonban 11-12 óra jelenlétet jelent a munkahelyükön. Ez a módosítás elfogadásával pedig csak tovább nőne.
A szakszervezet elnöke szerint azonban a munkaerőhiányt nem így, hanem béremeléssel kéne megoldani.
Feltette a kérdést:
"Hol van a nyolc órás foglalkoztatás, a 40 órás munkahét?"
Baranyai emlékeztet: a kormánykommunikáció szerint fókuszban a család, ám ha a szülőknek többet kell majd dolgozniuk, akkor a mostaninál is kevesebbet lehetnek együtt a gyerekekkel - mondta.
Szerintük ez az ötlet nemcsak embertelen, de a közlekedési ágazatban egyenesen életveszélyes is.
(Címlap és borítókép: Kallos Bea/MTI)