Kutatók a globális felmelegedést okolják a hatalmas oroszországi árvízért

A globális felmelegedés állhat a szovjet idők óta legnagyobb orosz árvízkatasztrófa, a több mint 170 halálos áldozatot követelő 2012-es krimszki folyóáradás hátterében egy friss kutatás alapján.

A Fekete-tenger közelében fekvő Krimszk városában 2012 júliusában heves esőzéseket követően egy folyó kilépett medréből. A hatóságok későn figyelmeztették a lakosságot, az áldozatok többsége, köztük több idős ember a saját házában fulladt meg.
 
A Nature Geoscience című szaklapban publikált tanulmány szerint az áradás azért volt ilyen pusztító erejű, mert a Fekete-tenger vízszintje az elmúlt harminc évben a Föld felmelegedése miatt megemelkedett, ezzel a légmozgások is megváltoztak. Egyre több meleg és nedves levegő került a légkör felső rétegeibe, ami heves helyi esőzéseket idézett elő.
 
A német és brit kutatók azt modellezték, milyen lenne Krimszk klímája a felmelegedés nélkül. A számítógépes szimuláció eredménye szerint csak a Fekete-tenger felmelegedése miatt vált lehetővé a 2012-es krimszki áradás, ez harminc évvel korábban egyszerűen elképzelhetetlen lett volna – írja a tanulmányban Friederike Otto, az Oxford Egyetem klímakutatója.
 
A Fekete-tenger felszínének felmelegedése „drámaian megnövelte” az olyan áradások lehetőségét, mint a krimszki. A klímaváltozást általában szárazságokkal, trópusi viharokkal és hőhullámokkal hozzák összefüggésbe a tudósok és vonakodnak egyes helyi időjárási jelenségeket a Föld felmelegedésére visszavezetni, mert ezekben többnyire a természetes ingadozások is szerepet játszanak.
 
A krimszki áradások után négy akkori tisztviselőt, köztük a város polgármesterét ítélték 3,5-6 év közötti börtönbüntetésre. Őket azzal vádolták, hogy nem értesítették időben a lakosságot.