Egy tonna orrszarvúszarvat is elégettek. A Nairobi Nemzeti Parkban felhalmozott szarvakból, állatbőrökből és agyarakból álló gúlák legnagyobbikát maga az államfő gyújtotta lángra.
"Eljött az ideje, hogy állást foglaljunk, és az álláspontunk világos ... Kenya azt üzeni, hogy számunkra az agyarak csak akkor értékesek, ha azok rajta vannak az elefántokon"
- mondta Kenyatta.
A vadállomány őrzéséért felelő hatóság, a Kenya Wildlife Service szerint a lángok a méregdrága szarvakért lemészárolt több mint 8000 elefánt és 343 orrszarvú maradványait emésztették el.
Teljes betiltást akarnak elérni
Kenya az elefántcsont-kereskedelem teljes betiltását fogja sürgetni a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó konvenció 17. találkozóján, amelyet idén a Dél-Afrikai Köztársaságban tartanak meg.
Kenya a csontok elpusztítását választotta ahelyett, hogy eladta volna a 150 millió dollárra (majdnem 41 milliárd forint) becsült portékát. A döntés bírálói szerint ezt a pénzt az ország fejlesztésére és a vadállomány védelmére lehetett volna fordítani.
A döntéshozók mindazonáltal fontosabbnak tartották aláhúzni, hogy az elefántcsontnak nem kellene piaci értéket képviselnie.
Mások szerint a jelzésértékű égetés nem fog véget vetni az elefántok leölésének, mert a nemzetközi bandák Kenya porózus határait és az országban uralkodó korrupciót kihasználva folytatni fogják az illegális, de jövedelmező kereskedelmet.
Afrikában az 1970-es években 1,3 millió elefánt élt, ez a szám mostanra félmillióra zuhant.