Lengyelország 60 éve indult el az egyesült Európa felé

A nagykövetet az 1956. június 28. és 30. közötti poznani munkásfelkelés 60. évfordulójával kapcsolatban kérdezték az M1 aktuális csatorna keddi műsorában. Roman Kowalski szerint bár a munkások szociális követelésekkel mentek az utcára, valójában akkor is demokráciát akartak, szabadságot, "normálisan akartak élni" az emberek.

"Akkor, Poznan és Budapest utcáin kezdődött az új, egyesült Európa felé vezető út"

- fogalmazott.

Az októberi budapesti forradalom után Lengyelországból érkezett a legtöbb segély, támogatás, ami annyira erős gesztus volt, hogy az akkori lengyel vezetőknek is figyelembe kellett venniük - mondta. Egyrészt a két nép egymás iránti empátiája, barátsága, másrészt szabadság iránti vágyuk "a legjobb hagyományok közé tartozik", amelyekről 60 év után is beszélni kell - fűzte hozzá.

A poznani események az 1956-os magyar forradalom előképét jelentették, ez volt ugyanis az első olyan fegyveres felkelés Lengyelországban a kommunista rendszer ellen, amely szociális alapon tört ki, de a tiltakozások során politikai követeléseket is megfogalmaztak. Lengyelországban június 28-a 2006 óta nemzeti emléknap.

Áder János köztársasági elnök is részt vesz az 1956-os poznani munkásfelkelés 60. évfordulója alkalmából rendezendő keddi lengyelországi megemlékezéseken a nyugat-lengyelországi Poznanban, Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök meghívására.