A Magyar Közlönyben szombat délután megjelent a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet első nagyobb rendeletcsomagja.
- Ítélkezési szünet lesz a bíróságokon;
- a településvezetők elrendelhetik a bölcsődék és óvodák esetében a rendkívüli szünetet;
- az egészségügyi dolgozó lejáró engedélye a veszélyhelyzet lejártát követő
- 90 nappal meghosszabbodik;
- a veszélyhelyzet időtartama alatt a szervezett, célzott népegészségügyi szűrővizsgálatok elvégzése a veszélyhelyzet megszűnéséig
- elhalasztásra kerülnek;
- csak sürgősségi fogorvosi ellátás nyújtható;
- nem kell kéthetente kiállítani a keresőképtelenségről szóló igazolást;
- távoktatás formájában tartható meg a a kötelező
- szakmacsoportos továbbképzési tanfolyam abban az esetben is, ha a szervezési jog nem tartalmazza a távoktatási formát;
- az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkezők kötelező szintentartó továbbképzése 2021. december 31. napjáig távoktatás keretében is megvalósítható.
- Az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Koronavírus Oktatási Akciócsoport, amelynek feladata a digitális távoktatáshoz szükséges szakmai és infrastrukturális feltételek biztosítása.
- A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka vezetésével megalakul a Mobil Járványkórház Létrehozásáért Felelős Akciócsoport, amelyek feladata a mobil járványkórház felállítása érdekében szükséges azonnali intézkedések végrehajtása.
- A honvédelmi miniszter vezetésével megalakul a Létfontosságú Magyar Vállalatok Biztonságáért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata (a) az ország működéséhez létfontosságú állami és nem állami gazdasági társaságok azonosítása, (b) a felügyelet esetleges átvételéhez szükséges előkészületek megtétele.
- A Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Nemzetközi Koordinációért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata (a) valamennyi koronavírus által érintett állam védekezési és intézkedési gyakorlatának vizsgálata, (b) nemzetközi tudásbázis létrehozása.
- A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Kommunikációs Akciócsoport.
- A Miniszterelnökséget vezető miniszter vezetésével megalakul a Rendkívüli Jogrendi Szabályozásért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata a koronavírus világjárvány és negatív hatása elleni hatékony fellépés érdekében szükséges veszélyhelyzeti jogi szabályozás megalkotása.
- A pénzügyminiszter vezetésével megalakul a Koronavírus Pénzügyi Akciócsoport, amelynek feladata a védekezés és a koronavírus világjárvány miatt szükséges új államháztartási rend kialakítása.
- A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter vezetésével megalakul a Gazdasági Újraindítási Akciócsoport, amelynek feladata a koronavírus világjárvány magyar gazdaságra gyakorolt hatásainak ellensúlyozása.
- Az emberi erőforrások minisztere által kijelölt személy vezetésével megalakul a Koronavírus Kutató Akciócsoport, amelynek feladata a betegség ellen felhasználható gyógyszerek és gyógymódok kifejlesztése.
- Az országos rendőrfőkapitány vezetésével megalakul a Határellenőrzési Akciócsoport, amelynek feladata Magyarország határátkelőhelyeinek koronavírus világjárvány-helyzetnek megfelelő működtetése.
Szó esett végre a tantermen kívüli, digitális munkarend megszervezéséről is
Két szempontról írtak:
- a tananyag kijelölése, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában történik,
- illetve a tananyag tantermen kívüli, digitális munkarend keretében történő átadása alkalmas legyen a tanuló tanulmányi követelményeinek teljesítésére.
A miniszterelnök által jegyzett határozat kitér arra is, hogy ha a szülők igénylik, akkor az illetékes tankerületi központ, vagy szakképzési centrumnak kell megszerveznie a gyermekek kiscsoportos napközbeni felügyeletét.
Az új tanrend során vagy az igazgató, vagy a helyettese egyikének kell bent lennie az iskolában, illetve a versenyszerűen sportolók részére biztosítani kell a sportfoglalkozásokat, edzéseket, illetve a sportkollégiumi elhelyezést és étkeztetést legfeljebb tízfős csoportokban.
A veszélyhelyzet alatt módosul az orvosok, az egészségügyi dolgozó nyugdíjba vonulási lehetősége is - ennek lehetősége megszűnik.
Ezenfelül 2 milliárd forintot átcsoportosítanak Állami Egészségügyi Ellátó Központ javára.
Hogy legyen egy rossz hír is: elhalasztják a a Giro d’Italia országúti kerékpáros körverseny első három szakaszának magyarországi megrendezését.
Ahogy az várható volt, a kormány viszont nem foglalkozott a családok karantén vagy iskolabezárások miatti kimaradó bérének pótlásával.