Turi László elmondta: a Karisz Speciális Mentő Szövetség égisze alatt három magyar speciális mentőszervezet - az Életjel Mentőcsoport, a Főnix Speciális Mentők és a Legott Mentőcsoport - 2-2 tagja, valamint összekötőként egy a térséggel foglalkozó hazai civil szervezet elnöke vesz részt az akcióban. A segítők mindegyike önkéntes, azaz saját maga, illetve mentőcsoportja finanszírozza az utazást, valamint a május 5-ig tervezett kinti tartózkodás költségeit - tette hozzá.
Közölte, a katasztrófa hírére az ENSZ humanitárius ügyek koordinációs irodájának (OCHA) jelezték: készek egy városi kutató-mentő csapat verbuválására és a helyszíni segítségnyújtásra. A szervezettel konzultálva azonban végül a helyi szükségletek figyelembevételével egy egészségügyi kontingenst alakítottak ki.
Turi László jelezte: mentőkutyák nincsenek velük, ám az egészségügyi kellékeken kívül alapvető műszaki mentő és alpinfelszerelést is visznek magukkal Katmanduba, ahová Budapestről repülőgéppel, Isztambul érintésével jutnak el.
Megérkezésük utáni teendőjükről és a segítségnyújtás pontos helyéről még nem kaptak tájékoztatást, az a pillanatnyi helyzet függvényében derül ki az ENSZ OCHA munkatársainak útmutatása alapján, amely szervezet irányítása alatt dolgoznak majd – tette hozzá.
Nepált a múlt hétvégén 7,9-es erősségű földrengés rázta meg, amelynek epicentruma a fővárostól, Katmandutól 80 kilométerre volt. A halálos áldozatok száma meghaladja a négyezret, a sebesülteké a nyolcezret.