A halasztható (elektív) ellátások felfüggesztését kérte a járványkórházakban Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke Kásler Miklós miniszternek címzett levelében.
Hétfőn este aztán meg is jött a válasz az Emberi Erőforrások Minisztériumától, amiben közlik, hogy mindenből van elég, aki kapacitáshiányról beszél, az vagy szándékosan torzít, vagy nincs tisztában a tényekkel, így az elektív ellátásokat sem állítják le sehol.
"A növekvő koronavírusos esetszámok fokozott terhet raknak az ellátórendszerre. Ennek következménye az elsővonalas védekezésben már észlelhető létszámhiány, és az ezt kezelni hivatott átvezénylések megindulása. Kollégáinktól folyamatosan kapunk jelzéseket a kapacitáshiányokról, kényszermegoldásokról. A probléma enyhítése érdekében javasoljuk, hogy miniszter úr a koronavírusos betegek ellátására kijelölt intézményekben az ellátásbiztonság növelése és a szükséges vezénylések számának csökkentése érdekében a halasztható ellátások nyújtását függessze fel"
- fogalmazott hétfői levelében Kincses Gyula MOK-elnök.
Úgy vélik, az elektív ellátás
- intenzív - és aneszteziológusi kapacitásokat (ember és gép) köt le, ami veszélyezteti az eredményes védekezést,
- fertőzésveszélyt jelent a betegek számára,
- újabb kórházi gócok kialakulása esetén jó eséllyel szétszórja a fertőzést, és hozzájárul a járvány további terjedéséhez,
- mindez pedig újabb egészségügyi dolgozókat kényszeríthet karanténba, ami tovább csökkenti a szükséges kapacitást.
A MOK éppen ezért azt szeretné, ha felfüggesztenék a járványkórházakban, vagy azok koronavírus ellátásban résztvevő telephelyén a halasztható ellátásokat.
Az Emmi viszontválaszában úgy fogalmaz, “őszintén sajnáljuk, hogy a Magyar Orvosi Kamara elnöke ismét csatlakozott az ellenzék riogató és valótlanságokat harsogó kórusához. A Prof. Dr. Kásler Miklós miniszterhez írt nyílt levelének már az első mondata óriási tévedés”.
A szaktárca kifejtette, akárcsak tavasszal, most is lépcsőzetesen nyitják meg az ellátóhelyeket, és elsődlegesen a nagy gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező intézményekbe koncentrálják a betegeket és a szakembereket. Azokból a kórházakból csoportosítanak át orvosokat és ápolókat, amelyek jelenleg nem vesznek részt a fertőzés elleni védekezésben.
"Aki kapacitáshiányról beszél, az vagy szándékosan torzít, vagy nincs tisztában a tényekkel. Tény, hogy jelenleg a magyar kórházakban 53 százalékos az ágykihasználtság. Tehát az ágyak 47 százalékán nem fekszik beteg, így a kórházi kapacitások jelentős része szabad. Van ágy, van eszköz és van szakember. Nem kell egyetlen elektív ellátást sem leállítanunk, ahogy most a MOK elnöke javasolja"
- olvasható közleményükben.
Azt állítják, az elvezényelt orvosok és szakdolgozók aránya mindössze ezrelékben mérhető az összes egészségügyi dolgozóhoz képest. Az orvosok 4 ezrelékét, a szakdolgozóknak pedig csak a 2 ezrelékét vezényelték a legsúlyosabb koronavírusos betegek gyógyítására. Miközben a kórházi ágyak 47 százalékán nem fekszik beteg - írták válaszukban. Arra azonban már már nem tértek ki, pontosan milyen szakterületen dolgozókat vezényelték át.
A magyar egészségügy képes a növekvő betegszámmal együtt járó feladatok ellátására, és valamennyi beteg gyógyítására
- zárta sorait az Emmi.
(napi.hu)