December 9-től a 100 kilométernél rövidebb utazásra szóló vasúti menetjegyek csupán 4 órán át lesznek érvényesek.
Mint írják: A módosítást az tette szükségessé, hogy 100 kilométernél rövidebb távolságra, egy útra szóló, nem kezelt jegyek visszatérítésének lehetőségével való visszaélések – különösen a budapesti elővárosban, a Budapest–Székesfehérvár vonalon nyáron, illetve a Budapest–Vác–Szob vonalon egész évben – egyre aggasztóbb méreteket öltenek. Az elővárosban fokozottan jelentkező utasszám-növekedés – és így a jegyvizsgálók munkaterheinek növekedése – miatt a munkatársak minden igyekezetük ellenére sem tudnak mindig minden jegyet kezelni, és az utóbbi időben egyre több utas fedezte fel a nem kezelt jegyek visszatérítésének „lehetőségét”.
Magyarra lefordítva: a vasúttársaság az őket is sújtó munkerőhiány mellett a zsúfoltsággal sem bír, így közvetett módon, nem a kiskapuval élő ügyfelekről, hanem saját magáról állított ki bizonyítványt. Több vonat és több jegyvizsgáló helyett pedig inkább adminisztratív megoldással igyekeznek úrrá lenni egy egyre általánosabb jelenségen.
Az új szabályok szerint december 9-től a 100 kilométer alatti menetjegyek árának a visszatérítését az érvényességük kezdete után csak a jegyeken feltüntetett kiindulási állomáson lehet majd kérni.
További változás, hogy amennyiben az utas nem tudja jegyét az eredetileg tervezett időpontban felhasználni, kérheti annak cseréjét, ebben az esetben nem számítanak fel kezelési költséget.
A legfeljebb 100 kilométer távolságra kiadott menetjegy az érvényességi idején belül - azaz a megvásárlástól számítva 4 órán belül - a jegyen feltüntetett kiindulási állomáson cserélhető. A 100 kilométernél hosszabb távolságra kiadott menetjegyek cseréjét a menetjegy érvénytartamának legfeljebb első napjáig lehet kérni.