Még több bevándorlót fogadna Szlovákia

További menekülteket is kész átvenni Szlovákia Ausztriától. Az előző csoportot magyarlakta területre telepítik.

Szlovákia és Ausztria belügyminiszterei július végén arról állapodtak meg, hogy a magyar-szlovák határon fekvő Bős településen, egy újra megnyitandó volt menekülttáborban helyeznének el ötszáz, eddig Ausztriában tartózkodó bevándorlót. A migránsokat összesen hat hónapra venné át Ausztriától a szlovák állam. 
    
Fico az interjúban kijelentette: az Ausztria és Szlovákia közötti megállapodással nemet mondtak a kötelező kvótára, azonban igent arra, hogy a befogadásról szabadon dönthessenek. 
    
Elmondta: nyugtalanságot okozott az a korábbi javaslat, miszerint Szlovákiának 1200 menekültet kellett volna átvennie Olaszországtól és Görögországtól, hiszen nem ismerik a befogadásra váró embereket, nem tudják pontosan, hogy van-e közöttük terrorista vagy szélsőséges nézeteket valló személy. Fico szerint igen nehéz integrálni más hagyományokkal élő és eltérő kultúrájú embereket. Szlovákiában sok roma származású ember él, az országnak még saját polgárait sem sikerül maradéktalanul integrálnia, milyen nehéz lenne ugyanezt megpróbálni Észak-Afrikából származó emberekkel - mondta a kormányfő. 
    
Augusztus elején népszavazást tartottak a csallóközi Bősön, amelynek eredménye szerint a helyi lakosok egyértelműen elutasították a menekülttábor újranyitását. A hatályos szlovák szabályozás szerint nem ügydöntő referendumon a szavazók 96 százaléka a létesítmény újranyitása ellen voksolt. Bős többségében magyarok lakta település, amely alig húsz kilométerre van a határ magyar oldalán, Vámosszabadiban működő befogadó tábortól. 
    
A szlovák belügyminisztérium a bősi népszavazás eredményével kapcsolatban úgy reagált: a Bősön elhelyezendő migránsok esetében csak ideiglenes megoldásról van szó, és a kormány - a bősi népszavazás eredményét figyelembe véve - egy sor biztonsági intézkedés megvalósítását vette tervbe. 
    
A szlovák belügyminisztérium korábbi közlése szerint a traiskircheni táborból áthelyezendő migránsok első, 250 fős csoportját már augusztusban áttelepítik Bősre, a fennmaradó 250 migránst pedig szeptemberben helyezik át.