Megint beborult a kínai tőzsde

A héten már második alkalommal kellett felfüggeszteni a kereskedést a sanghaji és a sencseni tőzsdéken.

A csütörtöki napon mindössze 30 percig folyt a kereskedés a két kínai részvénypiacon, ez volt a kínai tőzsde negyedszázados történetének legrövidebb kereskedési napja. A sanghaji Composite index 7,3 százalékot, a sencseni Composite index pedig 8,3 százalékot veszített.

Az újabb jelentős esés a Bloomberg amerikai üzleti hírportál által megszólaltatott elemzők szerint elsősorban annak a számlájára írható, hogy a kínai jegybank a csütörtöki piacnyitás előtt a befektetői várakozásoknál alacsonyabb értéken, 6,5646 jüan/dollárban állapította meg a napi hivatalos középárfolyamot.

A kínai fizetőeszköz legutóbb 2011 márciusában volt ilyen gyenge az amerikaival szemben. A csütörtöki árfolyamgyengítés az előző naphoz képest 0,5 százalék volt, ami a legnagyobb napi esés volt az augusztusi - a pénzpiacokat szintén felbolydító - 2 százalékos csökkentés óta.

A kínai tőzsdéken a héten már második alkalommal léptették életbe a tavaly bevezetett automatikus "circuit breaker" mechanizmust. Az első ilyen eset hétfőn történt, amikor a sanghaji Composite index 6,85 százalékkal, a sencseni Composite index pedig 8,2 százalékkal gyengült. A kínai indexek aznapi esését a feldolgozóipari teljesítmény decemberi lassulását jelző BMI mutató idézte elő.

Kedden a kínai állam a tulajdonában lévő bankokon keresztül nagy mennyiségben részvényeket kezdett vásárolni, hogy elejét vegye az újabb zuhanásnak.