"Az átszervezés célja annak a mechanizmusnak a felszámolása, amely lehetővé tett hat kisebb-nagyobb államcsínyt az elmúlt 60 évben. Az intézkedések, amelyeket teszünk ... tökéletesen megfelelnek a NATO struktúrájának és szellemének" - jelentette ki Isik.
A hadsereg átalakítása értelmében a légierő, valamint a szárazföldi erők és a haditengerészet parancsnokai is közvetlenül a védelmi miniszternek felelnek majd. A hadsereg egykori tisztjei és ellenzéki politikusok azonban felhívták a figyelmet, hogy az új szabályozás megtöri a parancsnoki láncot.
"Az intézkedések három alapelven nyugszanak. Az első szerint összhangban kell lenniük a demokráciával. A második arról szól, hogy az intézkedések a világban szerzett tapasztalatokra épülnek. Végül pedig ezeknek az intézkedéseknek szavatolniuk kell, hogy senki se kíséreljen meg újabb államcsínyt Törökországban" - szögezte le Isik.
Szerinte 288 török katona, köztük 9 tábornok továbbra is szökésben van a július 15-i sikertelen puccskísérletet követően. A miniszter emellett visszautasította azokat a véleményeket, amelyek szerint az események meggyengítették Törökországot az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezettel és a Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) szemben folytatott küzdelmében.
Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban két rendeletet is hozott, amelyek értelmében a NATO második legnagyobb fegyveres erejétől, a török hadseregtől mintegy 3000 katonát bocsátottak el az elvetélt puccskísérletet követően, köztük a tábornoki kar több mint 40 százalékát. Erdogan emellett bezáratta a katonai főiskolákat is.
A július 15-i események nyomán a török hatóságok több mint 18 ezer embert vettek őrizetbe, és a megtorlás elbocsátás vagy a munkavégzés alóli felfüggesztés formájában már 60 ezer emberre terjed ki.