Megkezdődött vasárnap délelőtt a berlini kancellári hivatalban a német koalíciós pártok vezetőinek egyeztetése a migrációs válság kezeléséről. A megbeszélés célja a hetek óta tartó viták lezárása. Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke és Horst Seehfoer bajor kormányfő, a testvérpárt CSU elnöke már szombat este hosszú megbeszélést folytatott.
A kancellár és a szövetségi kormány menekültpolitikáját élesen bíráló bajor miniszterelnök öt órán keresztül, éjfélig tárgyalt. Erről csak annyi szivárogott ki, hogy a vita konstruktív és tárgyilagos volt.
Vasárnap délelőtt Sigmar Gabriel alkancellárral, a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnökével folytatják az egyeztetést, amelyen a kormánypártok több más politikusa is részt vesz.
A CSU vasárnapig adott haladékot a szövetségi kormánynak a menekültpolitika módosítására. Hans-Peter Uhl, a párt vezető belügyi szakpolitikusa nyíltan megfenyegette Angela Merkelt, a Frankfurter Allgemeine Sonntagzeitung című lapnak azt mondta, hogy
"ha Merkel nem zárja le a határt, nem marad kancellár".
Tegnap kiderült, hogy most már a minden oldalról szorongatott kancellár is hajlandó lenne újragondolni az alaposan túltolt Willkommenskulturt. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnap megjelenő hetilap beszámolója alapján - a szombaton előzetesen ismertetett részletek szerint - a német kancellár a tanácskozáson drámai szavakkal ábrázolta az európai migrációs válság következtében Németországban kialakult helyzetet. Elmondta, hogy a határőrizetért felelős szövetségi rendőrség a bajor-osztrák határon uralkodó állapotokról azt a tájékoztatást adta neki, hogy "belefulladunk" a menekültáradatba.
Nem várhatja el senki Németországtól, hogy minden menedékkérőt befogadjon
- hangoztatta Angela Merkel.
Résztvevők elmondása szerint a kancellár ultimátumot intézett a többi kormány-, illetve államfőhöz. Itt és most "meg kell állapodnunk intézkedésekről, hogy ne kelljen lezárnunk a határokat" - mondta Angela Merkel.
A kancellár azt is elmondta, hogy idén egymillió menedékkérő érkezhet Németországba. Ezzel a megjegyzésével korrigálta kormánya hivatalos előrejelzését, amely szerint 800 ezer menedékkérő érkezhet az idén Németországba. A prognózist augusztusban adták ki, és nem adnak rá hivatalos frissítést, Thomas de Maiziere belügyminiszter magyarázata szerint egyebek között azért, mert minden újabb előrejelzést "meghívásként" értelmezhetnek a menekülteket kibocsátó régiókban.