„Mindig is lenyűgözött az ultraviola és az infravörös fény, az emberi test szépsége, az engem körülvevő világ, és a művészet, amelynek segítségével alkothatok és kifejezhetem a gondolataimat. Egy sötét stúdióban ülni és olyan anyagokkal festeni az emberi testre, amelyeket ezek a speciális fények tesznek láthatóvá, gyakorlatilag azt jelenti nekem: fénnyel festek. Valahol ez spirituális, szürreális élmény” – mondta a képeiről John Poppleton. Az eredmény valóban lenyűgöző és a művész fantáziája is elismerésre méltó: festett várandós anyára őszi kertet, anya és lánya hátára északi fényeket, férfiarcra hegyi tavat naplementében, vagy villámlást egy női testre.
John Poppleton valódi filozófiát kerít művészete köré. Az Alfahírnek elmondta: a hagyományos festészetben a festményre fényforrást kell irányítani, amelyet az alkotás visszatükröz. „Az ún. black light-technikával, amelyhez UV- vagy infravörös fény szükségeltetik, valamint UV-reagens festékanyag, a festmény valójában maga a fényforrás lesz. Például ha ezzel a technikával festek naplementét, a néző valóban a naplemente szemtanúja lesz. Amikor pedig emberi testre festek, olyan, mintha a fény magából az emberből törne a felszínre.”
Persze arra is kíváncsiak voltunk, vajon mennyi ideig tarthat egy-egy ilyen alkotást létrehozni. John Poppleton elárulta: tizenöt perctől három és fél óráig terjed az idő, amelyet munkái igényelhetnek. „A festmény komplexitásán és részletgazdagságán múlik. Átlagosan két óráig tart egy festmény elkészítése.”
A képeket elnézve az is felmerült, miért pont a természet és a világűr szolgáltatják a művész fő témáit. „Vizuális típusként mindig is lenyűgözött az engem körülvevő világ szépsége. Gyerekkoromban mindig odáig voltam a nyári viharokért és meteorzáporokért. Amikor a ’80-as években fotósként kezdtem dolgozni és Kaliforniában éltem, a kedvenc képeimet pálmafák sziluettjeiről készítettem. Amikor a Hubble űrteleszkóp által készített képek elérhetővé váltak, teljesen el voltam ájulva. Természetjáróként olyan dolgokat láttam élőben, amelyeket mások csak a fotóimon. Akkoriban tanultam festeni és arra gondoltam: miért ne választhatnám a világűrt témámul? Mindig is arra törekedtem, hogy olyat hozzak létre, amit mások nem. És nem túl sokan festenek emberi testekre világűr-témájú képeket, főleg nem UV-reagens festékekkel…”
Így készül a csoda:
John Poppleton Facebook-oldala itt érhető el.