Újabb orosz hackertámadási kísérleteket leplezett le az amerikai félidős választások közeledtével a Microsoft, a szoftveróriás közlése szerint a támadások célpontjai amerikai politikai intézmények voltak. A cég kedden elmondta, hogy egy az orosz kormányhoz köthető hackercsoport hamis honlapokat hozott létre, amelyek két konzervatív agytröszt, a Hudson Intézet és a Nemzetközi Republikánus Intézet weboldalait imitálták, illetve három szenátusi oldalt. A Microsoft többet nem árult el a hamis oldalakról.
A támadást feltehetőleg a Strontium (más néven: Fancy Bear vagy APT28) nevű csoport követte el, amelyet Robert Mueller különleges ügyész az orosz katonai hírszerzéshez, a GRU-hoz tartozóként azonosított. Mueller szerint ők törték fel a Demokrata Párt levelezőrendszerét a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány idején.
Néhány hete Claire McCaskill demokrata szenátor árulta el, hogy orosz hackerek sikertelen kísérletet tettek szenátusi számítógépes hálózatának feltörésére.
A 2016-os amerikai elnökválasztás előtt hasonló támadásokra került sor, amelyek célja amerikai hírszerzési tisztségviselők szerint azt volt, hogy Hillary Clinton demokrata elnökjelölt befeketítésével győzelemre segítsék a republikánusok üdvöskéjét, Donald Trumpot.
A jelenlegi hackertevékenység célja azonban nem valamelyik oldal segítése, hanem a demokrácia hitelének megtépázása – hívta fel a figyelmet egy interjúban Brad Smith, a Microsoft elnöke.
Smith szerint egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy sikerült volna a hackerek kísérlete, és bárki is rákattintott volna a hamis honlapokra. Az oldalak felkeresésével az internetezők számítógépét feltörhették és megfigyelhették volna, illetve ellophatták volna adataikat.
„Örülünk, hogy munkánkkal felhívjuk magunkra a rosszfiúk figyelmét” – mondta David Tell, a támadások egyik célpontjaként megnevezett Hudson Intézet szóvivője. „Ez vélhetőleg azt jelenti, hogy eredményesek vagyunk.”