Miért álságos a Simicska-féle demokrácia?

Tegnap mindenki jót derült Simicska kirohanásain, de azért nem szabad elfelejteni, hogy ő igenis jól élt ebben a "demokráciában".   

Miközben pénteken mindenki jót derült azon, hogy az egyre indulatosabb (khmmm...) Simicska a különböző kérdésekre milyen válogatott obszcén jelzőkkel illette egykori barátait, üzlettársait, azért egy-két dolgot nem illik elfelejteni a milliárdos vállalkozóról.
 
Portálunk tavaly karácsonykor közölt egy összeállítást Simicska Lajos üzleti "sikereiről", és abból nem az derült ki, hogy korábban is ekkora védelmezője lett volna a magyar demokráciának a vállalkozó. Sőt, sokkal inkább hasznot húzott ebből a sajátos, kétharmados politikai berendezkedésből. S persze abból, hogy egykor a most már megutált miniszterelnök szobatársa volt.
 
Valószínűleg igaza van sok mindenben Simicskának, de legalábbis furcsa lenne, ha most ő emelné magasba a demokrácia szent zászlaját, és arra várna közben, hogy majd mindenki boldogan és őszintén követni fogja őt. Legalábbis, remélhetőleg ez nem fog bekövetkezni, mert az a még megmaradt társadalmi morál teljes felszámolásával érne fel.
 
Persze, Simicska vagyona vonzó lehet sok magyar állampolgárnak, de általában a zsoldosokra nem jellemző a hűség - mint ahogy ezt most meg is kellett tapasztalnia a főszerkesztőinek távozása okán.
 
Egyébként, 2014 decemberében már megjósoltuk a Simicska birodalom erodálódását. Mint írtuk, Orbán részéről a konfliktust alapvetően a fejére növő és egyre nagyobb terhet jelentő gazdasági háttérember jelenléte okozza. Egyrészről a hatalmas gazdasági erő már túlnőtt a kezelhetőségen, másrészről nem tett jót (finoman szólva sem), hogy egy komplett ország kérdezgette magától az esti híradó közben: mégis ki az a Simicska Lajos és miért szereti őt ennyire Orbán Viktor. Kettejük között háború tehát törvényszerű és elkerülhetetlen volt.
 
Az akkor feltett kérdésünk ma talán még aktuálisabb: most akkor sajnáljuk Simicska Lajost, vagy irigyeljük?
 
Előbbit semmiképpen sem ajánljuk, utóbbit pedig kinek-kinek vérmérséklete szerint önökre bízzuk. Egy biztos. A 2014 eleji repülőrajt után a Simicska-féle cégbirodalmat érzékenyen érintette, pontosabban érzékenyen fogják érinteni a kieső beruházások. Ennek legfőbb oka, hogy a tavaly nyáron megszakadt trend csak idén fogja igazán érzékeltetni hatását, hiszen jelenleg még a Közgépnek - a csúcsot jelentő 2013 győztes tendereinek kivitelezése miatt - le vannak kötve a kapacitásai.
 
Valójában, ez a pénzügyi játék jellemzi leginkább a Simicska és Fidesz által fémjelzett demokráciát.