2015 áprilisa és 2016 márciusa között 18 673 ember lett gyilkosság áldozata, szemben az előző év azonos időszakának 17 805 emberölésével.
Négy év alatt az emberölések száma 20 százalékkal emelkedett.
„Súlyos társadalmi problémával állunk szemben" - ismerte be Fokvárosban tartott sajtótájékoztatóján Nathi Nhleko, a rendőrségi ügyek minisztere.
A számok alapján mi, dél-afrikaiak erőszakosak vagyunk, nagyon elterjedt nálunk az erőszakkultusz.
Hozzátette: „Nem az a kérdés, hogy mit tehet a kormány, hanem az, hogy mi mit tehetünk”. Elmondta, hogy számos gyilkosság házastársak közötti erőszak következménye. A bűncselekmények legtöbbje „olyan emberek között történik, akik ismerik egymást, vagy ugyanabban a közösségben élnek” – erősítette meg a Biztonsági Tanulmányok Intézete (ISS).
Az ISS szerint az erőszakot kiváltó okokkal kapcsolatosan kell beavatkozni, azaz a veszélyeztetett ifjúsággal kell foglalkozni, garantálni kell, hogy a gyerekek biztonságban legyenek,
meg kell oldani az alkohol, a fegyverek és a kábítószer problémáját.
Az intézet szerint az országban 50 ezer szociális munkásra lenne szükség. A nemi erőszakok száma ugyan 3,2 százalékkal csökkent Dél-Afrikában, de így is súlyos probléma: egy év alatt 51 895 ilyen bűncselekményt követtek el. Az autórablások száma egy év alatt 14,3 százalékkal 14 602-re nőtt. A kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) párt e számokra reagálva megjegyezte, hogy
a lakosság félelemben él.
Összehasonlításképpen: Franciaországban, amelyek 66 millió lakosa van, 2015-ben 700-nál kevesebb emberölést követtek el, azaz átlagosan naponta kettőnél kevesebbet.