Nehéz bármiféle emelésben gondolkodnunk a minimálbérrel kapcsolatban.
- nyilatkozta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, a jövő évi minimálbér mértékéről szóló tárgyaláson.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a munkaadói oldal képviselője úgy vélte, 2021 ősze előtt nem számíthatunk a gazdasági folyamatok helyreállására és a gazdaság helyzete miatt legfeljebb csak egyéves megállapodás van kilátásban.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Tanácsának elnöke azonban hangsúlyozta, hogy a hazai legkisebb munkabér összege a visegrádi országokétól továbbra is 20-25 százalékkal van elmaradva.
A munkavállalói oldal el szeretné érni, hogy a minimálbér emelkedése az átlagkereset növekedésével, de legalább az infláció mértékével megegyezzen.
- jelentette ki Palkovics Imre.
Perlusz László VOSZ főtitkár ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy most sokkal rosszabb a gazdaság helyzete, mint a legutóbbi, 2018 végén megkötött kétéves bérmegállapodás idején.
Akkor a munkaadók 5, a szakszervezetek legalább 10 százalékos növelést szerettek volna elérni, a kompromisszum szerint 2019-ben és 2020-ban is 8 százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum összege, így idén a minimálbér bruttó 161 ezer, a garantált bérminimum pedig 210 600 forint.
Érthető, hogy a szakszervezetek legalább a legkisebb munkabér összegének reálértékű növekedését szeretnék, de a piaci folyamatok ezt most nem indokolják.
- mondta Perlusz László, a VOSZ főtitkára.
A VKF következő ülése november második felében esedékes, de az eddig elhangzottak alapján kevés esély van a megállapodásra. A kormány továbbra is abban bízik, hogy a szociális partnerek meg tudnak egyezni.