Az OECD adatai alapján elmondható, hogy jelentős számú, közel 7 millió, munkavállaló hagyta el a Visegrádi országok – így hazánk – munkaerőpiacát is. A kutatás szerint leginkább a versenyszféra fizikai dolgozói között volt a legnagyobb mozgás, a közszféra fizikai munkavállalói között már kevésbé.
A kutatás alapján megállapítható, hogy a nehezen betölthető munkakörök a mérnöki tevékenységhez, az ipari ágazaton belül a fizikai munkakörökhöz, a közszféra területén az egészségügyi szakterület pozícióihoz köthetők.
A felmérés eredményei alátámasztják, hogy a munkaerőhiány kialakulásához jelentős mértékben járulnak hozzá hazánkban az alacsony bérek és a szakképzett munkaerő hiánya.
A felmérés szerint a legnagyobb hiány a következő szakmákban van:
- Mérnök
- Adminisztrátor
- Orvos
- Tanácsadó
- Informatikus
- Fizikai dolgozók
- Könyvelő
- Értékesítő
A versenyszférát nézve pedig így fest a lista:
- Informatikus
- Karbantartó
- Programozó
- Gépkocsivezető
- Repülőgép szerelő
- IT szakemberek
A kutatás szerint a kiutat az jelentené, ha minél több munkával összefüggő továbbképzést biztosítanának, illetve teljesítménybérezéssel motiválnák a dolgozókat. Kitérnek külön a „Z generációra” is: számukra egyre fontosabb a családbarát hozzáállás, a kellemes munkahelyi légkör, a képzési programok, egyéni fejlesztési tervek és a szakmai elismerés.
Nagy Béla Ádám