A Földművelésügyi Minisztérium (FM) a bírósági döntésre reagálva azt írja: tiszteletben tartja a Fővárosi Törvényszék gazdasági kollégiumának nem jogerős döntését, azonban nem ért vele egyet, ezért azt megtámadja.
A minisztérium végre kívánja hajtani a Földet a gazdáknak programot és ahogy az országban mindenhol, úgy Mezőhegyes térségében is lehetővé kívánja tenni, hogy a termőföldek egy részét a helyben lakó magyar földművesek megvásárolhassák - írja a tárca a közleményben.
A jogállam
A törvényszék tájékoztatása szerint a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. a magyar államot, valamint a Nemzeti Földalapkezelőt perelte be korábban, és kérte a pályázati eljárások érvénytelenségének, használati jognak, tulajdonjognak, valamint a szerződések érvénytelenségének megállapítását.
A bíróság indokolásában kifejtette, hogy a december 10-től érvényes ideiglenes intézkedés célja az azonnali jogvédelem biztosítása, az időmúlás folytán már nem elhárítható jogsérelem megelőzése.
A bíróság álláspontja szerint az ingatlanok árverés útján történő értékesítése visszafordíthatatlan állapotot eredményezne. Az árveréseknek a per jogerős befejezését megelőző lefolytatása, ezáltal az ingatlanok értékesítése ugyanis olyan méltánytalan helyzetet idézne elő, amelynek következtében az eredeti állapotot már nem lehetne helyreállítani, és azzal azonos mértékű jogvédelem sem lenne biztosítható.
A Mezőhegyesi Ménesbirtoknak 2037-ig haszonbérleti joga van a területre.
A minisztérium
Az FM közleménye szerint a kormány Mezőhegyes jövőjét nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségűnek tartja, ezért példaértékű fejlesztést is indít a térségben, és a területek nagyobb részén (3500-4000 hektáron) a kormány mintagazdaságként újjáalapítja a nagy hagyományokkal rendelkező mezőhegyesi ménesbirtokot.
A tárca közölte: ezáltal magánkézből újból tartósan állami tulajdonban lévő mezőgazdasági vállalkozás lesz ott ugyanúgy, mint ahogy az háromszáz éven keresztül volt, az állam felelősséget vállal az ott dolgozó több száz emberért is. A munka koordinálására a kormány miniszteri biztost nevez ki - áll a földművelésügyi tárca közleményében.
(Mint ismert, Kishantos esetében a folyamatban lévő bírósági eljárás nem akadályozta meg abban a magyar államot, hogy értékesítse az ökogazdaságot).
A pilóta
A keddi, békéscsabai árverésen meghirdetett öt mezőhegyesi földrészlet közül mindössze egyre akadt jelentkező, egy mezőgazdasági pilóta vette meg az 54,5 hektáros területet, amelyet korábban bérlőként művelt.
Paulik Árpád elmondta: 1981 óta foglalkozik mezőgazdasági repülőgépekkel és permetezéssel a területen, az általa most megvásárolt földön van a központi reptere is. Emellett gazdálkodik is, búzát, kukoricát és repcét termel.
"Nem volt más lehetőségem, ezt meg kellett lépnem" - fogalmazott. Kifejtette: attól tartott, ha új tulajdonosa lesz a földnek, az első dolga lesz beszántani azt, és akkor nem tudta volna folytatni a repülést. Elárulta: saját forrásból és hitelből vásárolta meg a földet. "Megpróbáljuk kitermelni ezt a pénzt" - fogalmazott.
Arról is beszámolt, nem tudja, jogilag hogyan alakul majd a föld sorsa, mi lesz a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. 2037-ig tartó haszonbérleti jogával. Mint mondta: nemrég írták alá a ménesbirtokkal a szerződést, hogy ő 20 évre bérli a társaságtól a területet.
Az 54,5 hektáros földrészletet 167 millió 950 ezer forintért hirdették meg. Paulik Árpád volt az egyetlen vevőjelölt, a meghirdetett áron vette meg a területet. Kedden még öt, a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. haszonbérletében álló földterületet hirdetettek meg Békéscsabán, egyetlen megvételére sem regisztrált senki. December 15-ig a négy békéscsabai árverési helyszín közül az egyiken csak mezőhegyesi földterületeket árvereznek.