Német külügyminiszter: a Közel-Keletnek is felelőssége van a menekültválság kezelésében

Szaúd-Arábia mindeddig nem vállalt részt a Szíriából elmenekült milliók ellátásában és elszállásolásában.

Nemcsak Európának kell szolidaritást mutatnia a mostani helyzetben, a Közel-Kelet országainak is nagy felelősségük van a menekültválság kezelésében

 - szögezte le Steinmeier a szaúdi Ahark al-Avszat lapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.

Steinmeier vasárnap érkezett a szaúdi fővárosba, ahol hétfőn a szíriai és jemeni konfliktusról, az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni fellépésről és a közel-keleti menekültek millióinak nyújtandó humanitárius segélyezésről fog tárgyalni a szaúdi vezetéssel. A német diplomácia vezetője a nap folyamán találkozik mások mellett Szalmán királlyal és Adel al-Dzsubeir külügyminiszterrel.

A térség fő gazdasági hatalmának számító Szaúd-Arábia bár támogatja a szíriai lázadókat és tagja az IÁ állásaira légicsapásokat mérő, Egyesült Államok vezette „terrorellenes koalíciónak”, mindeddig - a többi közel-keleti olajmonarchiához hasonlóan - nem vállalt részt a Szíriából elmenekült milliók ellátásában és elszállásolásában.

Steinmeier a Szaúd-Arábiát ért emberi jogi bírálatokra is kitért az interjúban, és közölte:

az ország jó irányba tett lépést azáltal, hogy a nőknek is engedélyezik, hogy induljanak a decemberi helyhatósági választásokon.

Jogvédők azt követelték a német külügyminisztertől, hogy hozza fel és ítélje el tárgyalásai során a szaúdi nők elnyomását, és az országban igen gyakori kivégzések gyakorlatát is.