Thomas de Maiziere tájékoztatása szerint 964 574 ember adatait rögzítették, de a menedékkérők tényleges száma ennél alacsonyabb, mert vannak, akiket többször vettek nyilvántartásba, és vannak olyanok is, akik távoztak az országból. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora az eltérés a nyilvántartásba vett és a Németországban ténylegesen menedéket kérő emberek száma között.
Az utóbbi egy-két hétben jelentősen visszaesett az országba belépő menedékkérők száma, a korábbi napi 8-10 ezer ember helyett átlagosan 2-3 ezren érkeznek.
Ez "nagyon örömteli és jó" fejlemény, de "még nem trendforduló", és még nem lehet pontosan megállapítani, hogy mennyiben tulajdonítható a görög-török tengeri határ térségében rosszra fordult időjárásnak, illetve a török kormány intézkedéseinek - mondta a német belügyminiszter.
A határőrizetért felelős szövetségi rendőrség szerint a hétvégén, szombaton és vasárnap összesen 4913 illegális határátlépés történt, így a két nap alatt jóval kevesebben érkeztek, mint szeptember eleje és november eleje között átlagosan egy nap alatt. Abban az időszakban 10 ezer körül volt a naponta feljegyzett határsértések száma.
A menedékkérők száma novemberben meghaladta a kormány legutóbb augusztusban frissített, egész évre szóló prognózisában szereplő 800 ezret. Október végén 758 473 volt a regisztrált menedékkérők száma. Ezzel kapcsolatban Thomas de Maiziere sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a kormány már nem készít új előrejelzést 2015-re, hanem majd 2016 januárjában ismerteti a 2015 egészére vonatkozó menekültügyi statisztikát.
Novemberben volt a csúcs
A szövetségi belügyminisztérium kimutatása szerint novemberben 206 101 embert regisztráltak. Ez történelmi csúcsot jelent, soha korábban nem vettek nyilvántartásba ennél több embert egy hónapban. Az eddigi havi rekord októberben volt 181 166 fővel.
A január-decemberi időszakot együttvéve a legnagyobb csoportot a szíriai állampolgárok alkotják 483 946 fővel. Őket Afganisztán állampolgárai követik 127 540 fővel, a harmadik az irakiak csoportja 93 343 fővel.
Az első félévben főként a Balkánról jöttek
Az év első felében még a nyugat-balkáni térség országainak állampolgárai alkották a migránsok legnagyobb csoportját. Az utóbbi hónapokban viszont alig néhány ezren érkeztek a régióból, amit szakértők főleg a menekültügyi szigorításoknak tulajdonítanak. Ugyanakkor a január-novemberi időszakot együttvéve - a szíriaiak, az afgánok és az irakiak számának nagymértékű emelkedése ellenére - továbbra is jelentős a nyugat-balkániak aránya, így az állampolgárság szerinti bontású listán a negyedik helyen Albánia állampolgárai állnak 69 027 fővel, az ötödik helyen pedig Koszovó állampolgárai következnek 32 881 fővel.
Az adatok a menedékkérők regisztrálását és tartományok közötti elosztását szolgáló EASY (Erstverteilung von Asylbegehrenden, azaz menedékkérők elsődleges elosztása) nevű nyilvántartási rendszerből származnak. A benyújtott menedékjogi kérelmek száma jóval alacsonyabb, ami a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) túlterheltségéből adódik.
Több mint kétszer annyian jöttek, mint tavaly
Az idén eddig 425 035 menedékjogi kérelmet tudott befogadni a BAMF, ebből 57 816-ot novemberben. Ez éves összevetésben 134,2 százalékos, illetve 161,9 százalékos növekedést jelent.
A hivatal az idén eddig 240 058 kérelmet bírált el, ez nagyjából a duplája az egy évvel korábbi 113 636-nak. Menekültstátust 106 520-an, oltalmazotti státust 1507 ember kapott, a nem elutasított kérelmek aránya így nagyjából 45 százalékos.
Az elbírálásra váró kérelmek száma 355 914 volt november végén. A tetemes ügyhátralékra, valamint a menedékjogi kérelem benyújtására várakozók több százezres tömegére tekintettel az utóbbi napokban több oldalról is bírálták a BAMF-ot, illetve Thomas de Maiziere belügyminisztert.
Nem bírták a nyomást
Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a jobbközép CSU elnöke például egy hétfői nyilatkozatában a szövetségi kormány hibájának nevezte, hogy a BAMF-ot felkészületlenül érte a menekülthullám, míg Martin Schulz, az Európai Parlament német szociáldemokrata párti (SPD) elnöke a szövetségi belügyminiszter "csődjének" nevezte a hivatalnál kialakult állapotokat.
Ezek a bírálatokkal kapcsolatban Thomas de Maiziere berlini tájékoztatóján azt mondta, hogy korábban is kapott kritikákat, és akkor sem támadással válaszolt. A belügyminiszter közölte, számára a szövetségi kormány és a menekültügyben résztvevő többi fontos szereplő, a tartományok és a helyi önkormányzatok együttműködése a legfontosabb.
Thomas de Maiziere úgy vélte, hogy a hivatalnál kezdett létszámnövelés és informatikai fejlesztés révén 2016 második negyedévében ledolgozzák az ügyhátralékot. A vonatkozó bírálatokkal kapcsolatban hozzátette, hogy a BAMF-nál már most is van több műszakos munkavégzés, és ennek kiterjesztéséről tárgyalnak a munkavállalók képviselőivel.