Hubertus Heil (SPD) német szövetségi szociális- és munkaügyi miniszter javítana az idénymunkások lakhatási körülményein, miután a koronavírus-járvány rávilágított arra, hogy sok esetben milyen méltatlan körülmények között oldják meg a jellemzően Kelet-Közép-Európából érkező munkavállalók lakhatását a németországi (vagy más nyugat-európai) munkáltatók - jelenti a Stuttgarter Zeitung.
A legújabb eset most hétvégén történt: a bajorországi Mamming településen, legalább 174 napszámos fertőződött meg a koronavírussal, köztük magyarok is.
A “közös használatú szálláshelyekre” vonatkozó minimális kritériumokon szeretne javítani a munkaügyi miniszter. A tervek szerint a munkáltatónak kell biztosítania ingyenesen vagy térítés ellenében ezeket a tereket, és legalább négy ember használná, ágyaknak, asztaloknak, székeknek, valamint étkezésre, továbbá tisztálkodásra szolgáló részlegeknek is kellene lenniük.
Évente, mintegy háromszázezer idénymunkás dolgozik Németországban, jellemzően a volt keleti blokkhoz tartozó EU-tagállamokból.
Az erdélyi magyar politikus szerint a koronavírus rámutatott a vendégmunkások kilátástalan helyzetére
Az RMDSZ EP - képviselője, Vincze Loránt, egy online konferencián rávilágított a Nyugaton dolgozó vendégmunkások aggályos helyzetére. A nemzetiségi kisebbségek ernyőszervezetét (FUEN) is vezető erdélyi magyar politikus hangsúlyozta: a rendszerváltáskor mintegy 3,5 millió munkahely szűnt meg Romániában és hozzávetőleg ennyi román állampolgár dolgozik külföldön.
Többek között erre a helyzetre világított rá már évekkel ezelőtt a Jobbik (Gyöngyösi Márton és Vona Gábor nevével fémjelzett) béruniós kezdeményezése is, amely a bérezés és a munkakörülmények terén igyekezett a jelenleginél magasabb szintű standardokat bevezetni, hogy ne kelljen az újabb EU-tagállamokból tömeges exodusként Nyugatra áramlani a biztos megélhetéshez.