A kancellárból és a kormány nyolc miniszteréből álló szövetségi biztonsági tanács a törvényhozás alsóháza (Bundestag) gazdasági bizottságát tájékoztatta a kiadott exportengedélyekről. Ezek között van az Izraelnek szánt búvárhajó leszállítására vonatkozó engedély is - írta a Süddeutsche Zeitung.
Németország összesen hat tengeralattjárót szállít Izraelnek. A testület most az ötödik ügyében döntött. A vételárat, vagy annak egy részét minden esetben átvállalja a német állam. A Süddeutsche Zeitung szerint az ötödik tengeralattjáró árának egyharmadát fedezik a német adófizetők pénzéből.
A Der Spiegel című hírmagazin még 2011-ben azt írta, hogy a szerkesztőséghez eljutott a tel-avivi amerikai nagykövetség egy diplomáciai távirata, amely szerint az Izraelnek nyújtott német tengeralattjáró-vásárlási támogatás a náci korszak rémtetteinek jóvátételét célzó programok közé tartozik. Az ügy 2012-ben belpolitikai vitát váltott ki, miután a Der Spiegel azt írta, hogy Izrael atomrobbanófejjel ellátott rakétákkal szereli fel Németországból származó tengeralattjáróit. Március végén az Egyesült Államok példátlan lépéssel feloldotta a titkosítását egy 1987-es jelentésnek, amely bepillantást enged az izraeli atomfegyver-programba. A jelentés leszögezi, hogy a nyolcvanas években Izraelben már képesek voltak az atombombánál ezerszer nagyobb hatóerejű fegyver elkészítésére, noha nem állítja egyértelműen, hogy el is készítették volna a hidrogénbombát.
Németországban az EU-n és a NATO-n kívüli, úgynevezett harmadik országokat érintő valamennyi hadiipari exportügylethez szükséges a szövetségi biztonsági tanács hozzájárulása. A testület zárt üléseken tárgyalja az ügyeket, az ülések napirendje is szigorúan titkos, és a tanács sem a parlamentnek, sem a nyilvánosságnak nem tartozik elszámolással.