Szerdán Nagy Márton miniszteri expozéjával elkezdődött a 2026-os költségvetés vitája. Nagy Márton – egyébként joggal – hosszan ecsetelte az édesanyák szja-mentességének jelentős kiterjesztését, illetve a családi adókedvezmény emelését, a büdzsé mellékletének tanúsága szerint 376,5 milliárd, illetve 580 milliárd forint szja-bevételről mond le az állam ezzel a kedvezménnyel.
Szintén fontos kedvezményként harangozta be Orbán Viktor kormányfő az évértékelő beszédében a nyugdíjasok áfa-visszatérítését, mely a kormányzati közlések szerint idén októberben indul. A miniszterelnök bejelentése szerint a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek áfáját kapnák vissza a nyugdíjasok, a kormányzati tervek szerint ennek felső határa havonta 10-15 ezer forint körül alakulhat.
Mivel Magyarországon a nyugdíjasok száma nagyjából 2,4 millió fő, így havi 10 ezer forintos visszatérítést feltételezve a költségvetés számára ez 288 milliárd (288 000 millió) forint áfabevétel-kiesést jelentene.
Csakhogy ennek a 288 milliárd forintnak nyoma sincs a 2026-os költségvetés tervezetében. Sem az áfa, sem a nyugdíjkassza kiadási oldalán.
Összehasonlításképp: a büdzsét 4,1 százalékos GDP-növekedésre alapozva tervezték meg, ez alapján az ennél jelentéktelenebb összegre rúgó 24,3 milliárd forintos nyugdíjprémium összege szerepel a számok között.
A jövő évi büdzsé összesen 8793 milliárd forint áfabevétellel számol, ebből 7769,4 milliárd forint a vásárolt fogyasztások, 43 milliárd forint a lakossági beruházások, 1036,9 milliárd forint pedig az államigazgatás beszerzései révén folyna be. 71 milliárd forinttal növeli az egyenleget a 2025-ről áthúzódó, míg 127,3 milliárd forinttal csökkenti a 2027-re áthúzódó bevétel. Tehát arról sincs szó, hogy az áfabevételeket ezzel az összeggel csökkentve tervezték volna meg.
Lapunk végignézte nemcsak a törvényjavaslatot és az indokolást, hanem az egyes fejezeti indokolásokat is. Utalások ugyan szerepelnek benne, mely szerint a fogyasztást élénkíteni fogja az idősek részére visszafizetendő összeg, ám
egyetlen adat nem utal arra a meglehetősen vaskos javaslatban, hogy ez az intézkedés összességében mekkora összeget tesz ki.
Ez arra utalhat, hogy az Orbán Viktorék által belengetett 10-15 ezer forintos havi felső korlátnak jelentéktelen hányadát tudják kihasználni majd az idősek, amikor „lecsippantják” a kis kártyájukat. A Klasszis Média által megjelentetett Mfor, mely havonta kiszámolja, mennyibe kerülhet a nyugdíjasok havi nagybevásárlása a hazai hipermarketláncokban, legutóbbi,
május eleji számítása szerint egy nyugdíjas a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek után 1170 forint áfa visszatérítésére lenne jogosult.
Feltéve, hogy idős honfitársaink nem feltétlenül a hipermarketláncokban vásárolna, hanem a lakásukhoz közelebb eső, de valamivel magasabb árfekvésű, boltokat is felkereshetik, legyen 1500 forint a havonta visszatérített áfa.
Ez a havi átlagos öregségi nyugdíj 243 ezer forintos összegének 0,6 százaléka!
Ez alapján a „nyugdíjasáfa” éves összege 43 milliárd forintot tehet ki, amit bár illett volna Nagy Mártonnak beleírnia a költségvetésbe, de ha kimarad, akkor sem okoz nagyobb galibát, makroszinten kezelhető összeg.
Csak éppen ahhoz képest, hogy ezt a miniszterelnök nagy csinnadrattával jelentette be, tényleg elenyésző hatása van.
Nagy Márton egyébként igencsak hadilábon áll a költségvetési számokkal, erről itt írtunk bővebben: