Az adatokat maga az Iszlám Állam gyűjtötte össze a külföldről toborzott újoncok szíriai kikérdezésekor egy 23 kérdésből álló adatlapon. A kérdések a többi között az újoncok polgári és mozgalmi nevét, korábbi lakhelyét, harci tapasztalatait és vallását firtatják. A jelentkező azt is megadhatja, hogy harcosként vagy öngyilkos merénylőként szeretne az iszlamisták segítségére lenni.
Az információhalmazból kitűnik, hogy a szélsőségesek már a beutazásnál szűrték a számukra kifejezetten hasznos képességekkel rendelkező jelölteket. Egy müncheni vegyészhallgató adatlapján például a következő megkülönböztető szöveg áll:
„Fontos. Kémiai ismeretekkel rendelkezik.”
Amerikai értesülések szerint az IÁ mérges gázok előállításán mesterkedik, és mustárgázt vetett be Szíriában, illetve Irakban. A több szakértő által is
eredetinek nyilvánított dokumentumok egy nagyobb mérvű kiszivárogtatás részei lehetnek.
A dokumentumok olyan befolyásos német IÁ-szimpatizánsokat is megneveznek, akik kezességet vállaltak a terrorszervezet által uralt szíriai területekre beutazókért. Köztük van a 32 éves Christian Emde német iszlamista, aki 2014-ben a munkanélküliség hosszú évei után csatlakozott a szélsőségesekhez. Emde korábban csaknem másfél évet ült börtönben Nagy-Britanniában, mivel a hatóságok pokolgép készítésére vonatkozó terveket találtak nála.
Az adatok, amelyeket eljuttattak a szövetségi ügyészséghez, leegyszerűsítik a vádemelést a terrorszervezet Németországba hazatért tagjai ellen, akiknek száma körülbelül 260 lehet. Sok visszatérő ellen éppen azért nem indítottak még eljárást, mert tagadták, hogy közük lenne az iszlamistákhoz, és a hatóságoknak nem volt egyértelmű bizonyítékuk ennek ellenkezőjére.