Nyolc általánossal is lehet valaki német külügyminiszter? Naná!

Miután Joachim Guack jelenlegi szövetségi elnök bejelentette, hogy nem kíván újabb ciklust betölteni, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter merült föl a politikus lehetséges utódaként, amit a német közélet - reális kihívó híján - már kész tényként kezel.

Mivel a jövőben megüresedő külügyéri posztra Sigmar Gabriel szociáldemokrata alkancellár jelöl ki utódot, nagyon valószínű, hogy párttársa, az EP hamarosan leköszönő elnöke, Martin Schulz lesz a német külpolitika hivatalos képviselője.

Ugyan Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) és Sigmar Gabriel (SPD) hétvégi csúcstalálkozóján nem sikerült végső megállapodásra jutni az ügyben. Tény, hogy a világ számos vezetőjével, köztük Donald Trumppal szemben is rendkívül kritikus Steinmeier jelenleg az egyik legnépszerűbb német politikus, így kézenfekvő választás lenne az elnöki tisztségre.

Donald Trump a "gyűlölet prédikátora"

A német diplomácia vezetője hírportálok beszámolói szerint elmondta: elnézve "a jobboldali populistákat határokon innen és túl", legyenek azok az Alternatíva Németországnak (AfD) párt politikusai, vagy akik "felelőtlen" módon kirobbantották a vitát a Brexitről - Nagy-Britannia uniós tagságának megszüntetéséről - "és most nem tudnak mit kezdeni az eredménnyel", vagy éppen a "gyűlölet prédikátorai", mint Donald Trump, látható, hogy egyetlen dolog egyesíti őket, mégpedig az, hogy "játszanak az emberek félelmeivel" (mert a náciveszéllyel való konstans riogatás nyilván az emberek lelki nyugalmára való apellálás legvegytisztább formája, ami valaha létezett).

Martin Schulz számára politikailag azért is lehet különösen jövedelmező az esetleges külügyminiszteri kinevezés, mert sajtóhírek szerint a különböző tisztségviselők kinevezése révén, idei leköszönésével komoly befolyási hálót hagy maga után Brüsszelben. Ezt pedig remekül fel tudná használni a baloldali-liberális értékrend tartósítása és saját személyes politikai preferenciáinak érvényesítése érdekében.

Német hatalomátvétel az Unióban - Schulz bábjai kulcspozíciókban

Germán túlsúlyAz Európai Parlament (EP) elnökének azzal a kijelentésével sikerült kirobbantaia a botrányt, miszerint régi harcostársát és egyben kabinetfőnökét, a szintén német Markus Winklert szánja az Európa Tanács főtitkárhelyettesének.Ez a "házon belüli" jelölés azonban még önmagában nem váltott volna ki komolyabb felzúdulást, ám kiderült, hogy Schulz több fontos tisztséget is kizárólag német politikusok között osztana szét.

Az elemzők arra számítanak, hogy Schulz külügyminisztersége alatt egy minden eddiginél migránsbarátabb német és európai külpolitika időszaka köszönthet ránk.