Gianni Alemanno kis túlzással az olasz Szegedi Csanád. A fasiszta örökséget kezdetben nyíltan felvállaló politikus egészen 2008-as polgármesterré választásáig nagy népszerűségnek örvendett olasz radikál jobbos körökben. Azóta a római városvezető versenyt fut a zsidók kegyeiért, holokauszt múzeumot építtet és Izrael államot ünnepelteti.
Szerda este robbant az azóta világhálót bejárt hír, hogy január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján a Colosseumban lekapcsolják a világítást, Róma városa és a helyi zsidó közösség így kíván tiltakozni a Jobbik „antiszemita tettei és kijelentései” ellen. A tárgyi tévedésekkel és csúsztatásokkal tűzdelt hírre a barikad.hu szerkesztősége vicces mémekkel válaszolt, érdemes azonban komolyabban is megvizsgálni az első hallásra szánalmasnak tűnő akció hátterét.
Duce! Duce!
Giovanni Alemanno 1958-ban született Bariban, és ifjú titánként csatlakozott az Olasz Szocialista Mozgalomhoz (MSI), amelynek 1988-ban nemzeti titkára lett. A fasiszta örökséget nyíltan felvállaló szervezet 1995-ben kettészakadt, és Gianfranco Fini elnökletével Nemzeti Szövetség (Alleanza Nazionale) néven alakult újjá.
Alemanno politikai karrierje a 2000-es években ívelt felfelé, amikor is 2001-2006 között több cikluson keresztül betöltötte a Berlusconi-kormányok agrárminisztere posztját.
A fordulat éve 2008 volt, amikor is áprilisban Gianni Alemannót előrehozott választásokon Róma polgármesterének választották. Régi hívei a győzelem mámorában „Duce! Duce!” felkiáltással és karlendítéssel köszöntötték, ami természetesen nem kerülte el a baloldali lapok és a külföldi sajtó figyelmét.
Gianni egykori hívei
Fasiszta is meg nem is
Az újdonsült főpolgármester ettől kezdve 180 fokos fordulatot vett, és megtagadta addigi múltját. A Norumbega online portálnak néhány héttel a választások után azt nyilatkozta, megtanulta gyűlölni a totalitarianizmus minden formáját, legyen az bal- vagy jobboldali. Elmondása szerint sose tartotta magát fasisztának, és bár a 70-es, 80-as években azt hitte, hogy a fasizmus történelmi hagyománya alapvetően pozitív, később rájött, hogy ennek épp az ellenkezője igaz. „A rómaiak nem őrültek meg, hogy egy fasisztát válasszanak polgármesternek (…) Rómának erős demokratikus gyökerei vannak” – nyilatkozta a politikus.
Az elhatárolódásra szükség is volt, a legnagyobb példányszámú olasz napilap, a balliberális Corriere Della Sera ugyanis kínos fotókat közölt a városvezető fiatalkori „botlásairól”. (Ezekről a barikad.hu is beszámolt, a képek ide kattintva tekinthetők meg.)
"Fiatalkori botlások"
A frissen megválasztott városvezető csak fokozta az ellenzéki sajtó dühét, miután bejelentette, hogy nem támogatja a Rómában 1994 óta minden évben megrendezett Meleg Büszkeség (Gay Pride) felvonulást. „Tisztelem a homoszexuálisokat, de attól tartok, hogy a Meleg Büszkeség parádé a szexuális exhibicionizmus egy formája, én pedig az exhibicionizmus minden formáját ellenzem” – jelentette ki akkor.
2008 szeptemberében a fasizmust „összetett jelenségnek” nevezte. A Corriere Della Serának kifejtette, akkoriban nagyon sok ember hitt a fasizmusban, és ő nem bélyegezné meg őket, csupán a faji törvények tekinthetők „abszolút rossznak”.
A zsidók szolgálatában
A folyamatos magyarázkodásra és elhatárolódásra kényszerített Alemanno Izraelnek és az olaszországi zsidóknak tett látványos gesztusokkal próbálta feledtetni politikai múltját. 2008 májusában, Izrael 60. születésnapján a Capitoliumon felhúzatta az izraeli zászlót, fél évvel később pedig bejelentette, hogy múzeumot építtet a holokauszt áldozatainak emlékére, kivívva ezzel a helyi zsidó közösség vezetőjének, Riccardom Pacifininek a dicséretét.
Szülinapi ajándék Izraelnek
2009 januárjában, miután Izrael gázai vérontására válaszul számos olasz kereskedő bojkottra szólított fel a zsidó import ellen, Alemanno bevásárló körutat hirdetett az izraeli áruk védelmében. Filoszemita buzgalma odáig ragadtatta, hogy júliusban tiszteletbeli állampolgárságot adományozott egy Glad Salit nevű foglyul ejtett – és hazájában háborús hősként tisztelt – izraeli katonának.
A zsidók körül udvarlásának meg is lett az eredménye, Gianni Alemanno népszerűsége 2009 januárjára 51-ről 60 százalékra emelkedett.
Barátok közt
Megtagadta a múltját
A barikad.hu megkereste az 1995-ben kettészakadt mozgalom nemzeti radikális utódpártját. Denis Scotti, a Movimento Sociale - Fiamma Tricolord ifjúsági vezetője portálunknak úgy nyilatkozott, Alemanno „politikailag jelentéktelen alak”, megtagadta saját múltját, és méltó örököse lett Gianfranco Fini iskolájának.
A Külügyminisztérium nem reagál
Mivel az MTI információi szerint a január 27-i eseményre Magyarország római nagykövetét is meghívták, a barikad.hu megkereste a Külügyminisztériumot, hogy Balla János is részt vesz-e az eseményen. A tárca Sajtó Főosztálya szóban nem volt hajlandó válaszolni kérdéseinkre, délelőtti írásbeli megkeresésünkre pedig mostanáig nem kaptunk visszajelzést.
Bencsik János
barikad.hu