Piccardo szerint az iszlámban engedélyezett többnejűség "ugyanolyan állampolgári jog" kellene legyen, mint az azonos neműek élettársi kapcsolata - melyet a muzulmán hit blaszfémiának és halállal büntetendő aktusnak tart.
Az UCOII alapítója a következőképpen érvelt Facebook-bejegyzésében:
"Ha már az állampolgári jogoknál tartunk, akkor a poligámia is állampolgári jog. A muzulmánok nem értenek egyet a homoszexuális párkapcsolatokkal, mégis el kell fogadniuk egy olyan rendszert, ami megengedi ezeket. Nincs ok, amiért Olaszországnak ne kellene elfogadnia a kölcsönös beleegyezésen alapuló, többnejű házasságokat."
Álláspontja szerint a többnejűség bevezetése gazdaságilag is hasznos lenne az országnak, a kérdés pedig arról szól, hogy valóban mindenki egyenlő-e az olasz törvények színe előtt.
Az ötlet, ahogy az előre várható volt, komoly felháborodást váltott ki az olasz politikai szférában.
Debora Serracchiani, a kormányzó Demokrata Párt alelnöke például így reagált a nevetséges fölvetésre:
"A női jogokért vívott évtizedes küzdelem nem söpörhető félre. A poligámiának semmi köze az állampolgári jogokhoz."
Az Északi Liga EP-képviselője, Paolo Grimoldi így fogalmazott:
"Ez az a mérsékelt iszlám, mellyel az olasz kormány továbbra is fenn akarja tartani a párbeszédet."
Piccardo, érzékelve, hogy túllőtt a célon, megpróbálta menteni a menthetőt, és a következőképpen igyekezett elvenni a javaslat élét:
"Egy puszta jogfilozófiai megfontolás olyan groteszk hisztériát kavart, hogy az már vicces."
Olaszországban hatalmas társadalmi vitát generált az egynemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatának legalizálása, melyet sokan a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány által kifejtett lobbitevékenység végeredményének tartanak, hiszen a szervezet nyíltan kampányolt a törvény elfogadása mellett.