Orosz búcsú az Európa Tanácstól?

Az orosz küldöttség az áprilisi ülésszakig semmiképpen nem élhet szavazati jogával az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének munkájában.

Puskov az ETPK szerda esti döntésére reagálva közölte azt is, hogy Moszkva megszakít mindenfajta hivatalos kapcsolatot a szervezettel, amelynek képviselői, megfigyelői nem látogathatnak Oroszországba. Így nem lesz lehetőségük kapcsolatba lépni Nagyija Szavcsenko ukrán pilótanővel sem, aki a kelet-ukrajnai harcok idején esett a szakadárok fogságába, és most orosz börtönben van.
 
Az ET közgyűlése határozatában felszólította Oroszországot, hogy 24 órán belül engedje szabadon Szavcsenkót, aki ukrán parlamenti képviselő, és egyben tagja az ETPK-ba delegált ukrán parlamenti küldöttségnek.
 
Az ETPK az orosz delegáció tagjainak jogállását illetően szerda este úgy döntött, hogy megbízólevelüket továbbra is elfogadja, ám az orosz képviselők nem szavazhatnak, és nem kaphatnak vezető funkciót a közgyűlés testületeiben, nem lehetnek tagjai az ETPK által kiküldött delegációknak, továbbá nem kaphatnak szerepet az ET választási megfigyelőjeként, sem a parlamenti közgyűlés jelentéstevőjeként. A közgyűlés szerint az oroszokkal a párbeszédet a súlyos ukrajnai válság és az abban játszott orosz szerep mellett is fenn kell tartani, de egyúttal jelezni kell, hogy Európa elítéli a nemzetközi jog súlyos, folyamatos megsértését.
 
 Az ETPK az áprilisi ülésszakon akar visszatérni az orosz képviselők szavazati jogának kérdésére. Ezt a jogukat akkor hajlandó visszaállítani – olvasható az állásfoglalásban –, ha Oroszország „értékelhető mértékben” előrehalad a vele szemben megfogalmazott közgyűlési követelmények teljesítésében.
 
A parlamenti közgyűlés újólag elítélte a Krím szerintük jogellenes orosz bekebelezését, valamint azt, hogy Kelet-Ukrajnában – egyebek közt álcázott katonai tevékenységgel és a szakadároknak juttatott fegyverekkel – a válság kiterjedéséhez járul hozzá.

A Jobbik aggasztónak találja az Európa Tanács Oroszországgal szembeni szankcióit

A magyar parlamenti delegációban egyedül a Jobbik nem támogatta azt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének késő estig tartó vitáját követően óriási többséggel elfogadott határozati indítványt, mely az orosz küldöttség szavazati jogát felfüggeszteti és részvételét a fontosabb parlamenti döntéshozó testületeiben megtiltja. Álláspontunk szerint a határozat végletesen elfogult és egyoldalú, mivel egyedül Oroszországot teszi felelőssé az ukrajnai helyzet eszkalálódásáért. Ugyanakkor figyelmen kívül hagyja a kijevi kormány által sorozatosan elkövetett emberi jogsértéseket, és szemet huny az USA és számos európai uniós tagállam által Ukrajna területén folytatott titkosszolgálati akciók és médiaharc, valamint a háttérből vezérelt puccs fölött.

A javaslatot ugyanakkor elvi okokból sem tartjuk elfogadhatónak. Az Európa Tanács az egyetlen olyan páneurópai szervezet, ahol a párbeszéd minden fél jelenlétében folytatható. Az orosz delegáció jogainak megkurtításával a béke megteremtésének esélye romlott, hiszen a párbeszéd lehetetlenült el, mely beláthatatlan következményekkel jár Európára nézve. A Jobbik szilárd meggyőződése, hogy a politikai megoldás kizárása nem szolgálja az ET egyetlen tagállamának érdekét sem - áll a Jobbik csütörtöki közleményében.