Több mint négymillióan menekültek el Ukrajnából az orosz offenzíva február 24-i kezdete óta - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerdán.
Az MTI azt írja, a főbiztosság összesítése szerint
A háború kezdete előtt körülbelül 44 millióan éltek Ukrajnában.
A legtöbb menekült (2,34 millió) a lengyel határ felé indult útnak, míg Romániába 609 ezren érkeztek. Ugyancsak százezrek menekültek Moldova, Magyarország és Szlovákia irányába. Németországba több mint 280 000 ukrán állampolgár érkezett.
Mivel a schengeni övezet belső határain nincsen állandó határellenőrzés, és az ukrán útlevéllel rendelkezők 90 napig vízum nélkül tartózkodhatnak Németországban, valós számuk ennél valószínűleg sokkal magasabb.
Több mint 70 embert hurcoltak az oroszok egy mariupoli szülészetről
Az orosz csapatok több mint 70 embert, nőket és az egészségügyi személyzet tagjait hurcolták el egy mariupoli szülészetről - jelentette be szerdán az azovi-tengeri kikötőváros vezetősége Telegram-üzenetben.
A közlés szerint mind ez idáig összesen több mint 20 ezer mariupolit hurcoltak el akaratuk ellenére "távoli orosz városokba", az embereket az irataiktól is megfosztották.
A tájékoztatást független forrásokból nem lehet megerősíteni, mert a város február vége óta blokád alatt áll.
Kedden ismét telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az Élysée-palota tájékoztatása szerint a csaknem egyórás megbeszélés témája a Franciaország, Törökország és Görögország által Mariupolban tervezett evakuációs művelet volt, amelyről az orosz elnök azt mondta, hogy "gondolkozni fog rajta", mielőtt választ ad.
A megbeszélést követően a francia elnöki hivatal részéről azt közölték, Mariupolban jelenleg nem adottak a feltételek humanitárius akció megkezdéséhez.
Mariupol egy másik szülészetét március 9-én érte bombatámadás, amelyben legalább hárman vesztették életüket, köztük egy gyerek is.
Mariupolban jelenleg is mintegy 160 ezer civil tartózkodik.