A kórházakra és az Országos Mentőszolgálatra (OMSZ) nehezedő nyomásról számolt be Rig Lajos, a Jobbik egészségügyi szakpolitikusa az Országgyűlés hétfői ülésnapján napirend előtti felszólalásában. Rámutatott, az OMSZ több mint hatezer sürgősségi feladatot lát el, és emellett még a tesztelési feladatok is rájuk nehezednek.
Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi rendszer kapacitását, terhelhetőségét a benne dolgozó szakorvosok, szakápolók száma határozza meg, ha az ilyen minimumfeltétel nem teljesül, akkor az osztályt vagy kórházat be kell zárni, mint történt az 2012-ben.
A jelenlegi kapacitások kapcsán emlékeztetett, Orbán Viktor 1000, illetve 1700 intenzív ágy kapacitásáról beszélt, míg Merkely Béla professzor már 2000 intenzív betegágyat említett. Azonban
kórházi ágy még nem ápolt beteget, (…) mentőautó még nem mentett meg beteget, csak az, aki benne dolgozik, benne ül,
a mentőápoló orvos, illetve a betegágyak mellett dolgozó ápoló, asszisztens és orvos
– hívta fel a figyelmet Rig.
Az intenzív ellátásról szólva a szakpolitikus aláhúzta, ott aneszteziológusok és intenzív terápiás szakorvosok dolgoznak, akiknek a feladata az intenzív terápia mellett az altatás és érzéstelenítés is. Ugyanakkor szakasszisztensből 1200 fő áll rendelkezésre,
hiszen ez egy speciális szakma.
„Nem mindegy, hogy az adott vénába milyen gyógyszer kerül, a centrális vénát hogyan kezelik, illetve a tubust, szájápolást, szájtoalettet ki végzi” – nyomatékosította Rig.
Az elmúlt napokban a hatvani kórház, illetve a Győr-Moson-Sopron Megyei Orvosi Kamara is felhívást tett közzé, hogy
„Ez egy probléma, mert itt egy önbeismerés van a hatvani kórház részéről” – hangsúlyozta a szakpolitikus, hiszen – mint fogalmazott – az intézményen belüli átcsoportosítás már nem megoldható.
A szakemberhiány pótlására vonatkozóan Rig emlékeztetett, ő maga aneszteziológiai szakasszisztens végzettségű személyként 2020 novemberében jelentkezett a győri, a veszprémi és az ajkai kórházba, ahonnan
Mint fogalmazott, most, a harmadik hullámban megint megpróbálkozott egy körrel, eddig csak a zalaegerszegi kórházból jeleztek vissza neki, ahol az ellátás egyelőre még megoldott.
Kérdem én, államtitkár úr, tud-e abban segíteni, hogy ha olyan ember jelentkezik, akinek a szakképzettsége megvan hozzá, hogy őt be is hívják és ne politikai indokok alapján utasítsák el!
– kérte Rig.
Válaszában Rétvári Bence államtitkár nem tudott ígérni sem semmi segítséget, és a politikai frázispuffogtatáson kívül mindössze annyit tudott megjegyezni, hogy az elmúlt egy évben online és személyes átképzés után 3591 orvos és 9712 ápoló tett sikeres vizsgát ahhoz, hogy Covid-betegeket kezelhessenek.