Összeállt az Orbán–Gyurcsány-koalíció: katonák mennek Irakba

Gyurcsányék besegítettek a Fidesznek, magyar katonákat küldenek az Iszlám Állam ellen.

A képviselők 137 igen szavazattal, 57 nem ellenében hagyták jóvá Hende Csaba honvédelmi miniszter kétharmados többséget igénylő előterjesztését. Nemmel az MSZP, a Jobbik és az LMP, a fideszes Bencsik János, valamint a független Kónya Péter és Szabó Tímea szavazott. Igennel a Fidesz-KDNP-frakció mellett nyolc független, Fodor Gábor, Gyurcsány Ferenc, Kész Zoltán, Oláh Lajos, Szabó Szabolcs, Szelényi Zsuzsanna, Vadai Ágnes és Varju László szavazott.

Kész Zoltán elárulta a választóit

Jellemző egyébként, hogy a „független” Kész Zoltán még a veszprémi időközi választás hajrájában, a kétharmad lebontásával kampányolt. Most azonban nem volt rest a Fidesz segítségére sietni. Ez nem is különösebben meglepő, miután a Liberális párt egyetlen képviselőjével, Fodor Gáborral ápol szoros viszonyt. Fodor pedig a kezdetektől támogatja az Iraki missziót.

20 milliárdba kerül

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban azt mondta, az iraki helyszínen 110 katona teljesíthet majd szolgálatot, hat magyar tiszt a vezetési pontokon lenne jelen, míg a további katonák Magyarországon állnak rendelkezésre. A tárcavezető szerint a misszió költségvetése 20 milliárd forint alatt marad.

 A határozati javaslat értelmében a magyar katonák 2017. december 31-ig látják el feladatukat az erbíli támaszponton. A parlament döntésében kikötötte, hogy a kormánynak ülésszakonként legalább egy alkalommal tájékoztatást kell nyújtania a kontingens tevékenységéről, amely a határozat értelmében partnerképesség-építési, őrző-védő és csapatkísérő feladatokra terjed majd ki.

Hende Csaba indoklásában ismerteti, hogy az al-Kaida iraki szárnyából 2013 áprilisában kivált Iszlám Állam elnevezésű szélsőséges szunnita terrorszervezet megalakulásától számítva rövid idő alatt jelentős nagyságú területek felett vette át az uralmat Szíria keleti és Irak észak-nyugati részén. Ezeken a területeken az Iszlám Állam a keresztények és a szunnitáktól eltérő más vallási felekezetek tagjai ellen szisztematikusan hajtott végre emberi jogi jogsértéseket, sőt népirtást és más emberiesség elleni bűncselekményeket. Az Iszlám Állam terrorszervezet eredeti iraki és szíriai működési területe mellett a legutóbbi időben, más államokban is elkezdte kifejteni tevékenységét, amellyel az iraki és szíriai bűncselekmények mellett egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a nemzetközi békét és biztonságot.

Az Egyesült Államok hívta életre az Iszlám Államot

Az Iszlám Állam néhány évvel ezelőtt nyugati támogatással jött létre a szíriai kormány és a Hezbollah gyengítése céljából – mondta még pénteki sajtótájékoztatóján, Gyöngyösi Márton. Hozzátette: az Egyesült Államok pedig most azon van, hogy saját felelősségét szétterítse ebben az ügyben.

Magyarország pedig úgy megy bele ebbe a konfliktusba, hogy nem mérték fel, milyen biztonságpolitikai kockázatokat rejt magában ez a misszió. Gyöngyösi Márton emlékeztetett: csak az elmúlt három hónapban több mint 30 ezer menekült érkezett hazánkba, sokuk Irakból, Szíriából és Afganisztánból. Úgy küldünk katonákat Irakba, hogy semmiféle információ nem áll rendelkezésre a terrorveszély növekedésre vonatkozóan.

A Szent Korona Rádión hallható hadtörténeti műsor a legfrissebb részében az Iszlám Állammal foglalkozik, ajánljuk kedves olvasóink figyelmébe!