Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, a kisebbségi vegyes bizottság magyar társelnöke kiemelte: a tervek szerint ezentúl évente legalább egyszer ülésezik a testület. Mint mondta: öt év alatt rengeteg téma összegyűlt, amelyekről mindenképpen beszélni kell, de az előzetes tárgyalások pozitív irányt mutatnak.
"A szerb-magyar kapcsolatok történelmi csúcsponton vannak"
- szögezte le. A két nép sokszor okozott egymásnak fájdalmat, ugyanakkor most "egy új Európát akarunk építeni", és ebben, valamint a globális kihívásokkal szemben közösen kell fellépni.
Nenad Ivanisevic szerb szociálisügyi államtitkár, a vegyes bizottság szerb társelnöke is megbocsáthatatlannak nevezte, hogy ennyi éven át nem ült össze a testület, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ennek ellenére a két kormány több olyan intézkedést is foganatosított az utóbbi években, amelyek a magyarországi szerb kisebbség, valamint a szerbiai magyar kisebbség helyzetének javítását célozták.
Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter kiemelte, hogy Belgrád jó szomszédságpolitikára törekszik minden országgal, de kiemelten Magyarországgal, hiszen a kisebbségi szerbek és magyarok mindkét ország történelmében jelentős szerepet töltöttek be.
Kiemelte, hogy a szerb alkotmány értelmében Belgrád köteles minden állampolgáráról, illetve minden szerbről gondoskodni, éljen az külföldön vagy belföldön, és ugyanígy gondoskodik az országban élő magyar kisebbségről is. Szerinte a két nép viszonya példaértékű a többi nép számára is, és a két ország jó viszonyának eredményeit a kisebbségeknek is élvezniük kell.
Sosem a kisebbségi vegyes bizottságoktól függ egy ország kisebbségpolitikája, sokkal inkább attól, hogy a többségi nemzet és a kisebbség milyen viszonyban van egymással - hangsúlyozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
"Fontos, hogy minden közösségnek legyen legitim politikai képviselete abban az országban, amelyben él, hogy a parlamenten keresztül azonosítsa a saját gondjait, és megoldásokat keressen azokra. A vajdasági magyar közösségnek ilyen viszonya van a többségi nemzettel"
- emelte ki. Szerinte Belgrád bebizonyította, hogy a kisebbségi kérdéseket illetően vezető szerepet tud betölteni a régióban.