A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon mutatták be Pawel Lisicki A dzsihád és a Nyugat öngyilkossága című könyvét, amely a muszlim–keresztény együttélés lehetőségeit járja körbe. A szerzővel a Magyar Hírlap készített interjút.
A lengyel újságíró Európa jelenlegi vallási helyzetét posztkereszténynek nevezte. Bár szerinte az európai politikusok nem tekintik úgy, hogy egy vallási közösséget is képviselnek, politikájuknak azonban, ha nem is mindig tudatosan, keresztény gyökerei vannak. A bevándorlás kapcsán elmondta: bizonyos mértékben az iszlám és kisebb mértékben a kereszténység összecsapásáról beszélhetünk Európában.
„Folytathatjuk a nyitott határok politikáját, de ez túl veszélyes, mert vannak értékek, amelyeket meg kell védeni”
- szögezte le a Magyar Hírlapnak.
Pawel Lisicki nem hisz abban, hogy lehetséges lenne a muszlim vallású emberek integrációja Európában. Szerinte a nyugat-európai kísérletek teljesen sikertelenek.
„Katasztrófa. Kérdés persze, hogy mit értünk együttélés alatt: egy földrajzi területen élni lehet, közös társadalmat alkotni azonban nem.”
A lengyel újságíró úgy fogalmazott, nem lehetséges olyan rendszert teremteni, amiben teljesen eltérő értékrendű emberek együtt élhetnek, és lehetetlen közös államot teremteni keresztények, illetve muszlimok számára.
Lisicki a szekularizációs folyamatokat említve Törökországot hozta fel negatív példaként.
„Vegyük Törökországot, ahol Kemal Atatürk a húszas években szekurális, liberális, nyugatos országot akart teremteni csaknem minden kapcsolat nélkül a muszlim múlthoz. Most pedig itt van Erdogan, aki éppen, hogy visszatér az Atatürk által elutasított örökséghez.”
Hozzátette:
„Nincs példa olyan, muszlim többségű országra, ami valóban képviselné az olyan európai értékeket, mint emberi jogok, nemi egyenlőség és hasonlók.”
Az újságíró elismerte, nem mindenki radikális, aki Európába jön, de ha a muszlimok vallási identitásukat keresik, akkor a Korán szövegéhez fordulva megtalálják ehhez a forrást.
„Az erőszak mélyen magában az iszlámban, a vallási hagyományban gyökerezik.”
Pawel Lisicki szerint Nyugat-Európához képest fontos különbség, hogy a visegrádi országok mind átélték a kommunizmust, így óvatosabbak az univerzális ideológiákkal szemben, jobban is értik a multikulturalizmus veszélyét. Arra figyelmeztetett, hogy keleten nem követhetjük el ugyanazokat a hibákat, amiket Nyugat-Európa a több évtizedes nyitott bevándorláspolitikájával.
„Nem mehetünk bele a határok megnyitásába és a muszlim tömegek befogadásába. Ezt minden lehetséges módon meg kell akadályoznunk”
- szögezte le.