Pénzmosással gyanúsítják a Nemzetközi Valutaalap exvezetőjét

A nyomozók több mint húszdoboznyi dokumentációt vittek el a két ingatlanból. A 66 éves politikust a hét órán át tartó házkutatás után elengedték a hatóságok. "Bízom az igazságszolgáltatásban és aktívan együttműködöm vele" - mondta Rato ezt követően a sajtónak.

Rodrigo Rato 1996 és 2004 között a néppárti kormány gazdasági minisztere és miniszterelnök-helyettese volt, ezt követően került a Nemzetközi Valutaalap (IMF) élére, amelynek 2007-ig volt vezérigazgatója. 2010-2013 között az egyik legnagyobb spanyol bank, a Bankia elnöke volt, ő vezényelte le 2012-ben a pénzintézet államosítását.

A spanyol politikai élet egyik jelentős és befolyásos személyiségének számító volt minisztert először tavaly ősszel gyanúsították meg a hatóságok azzal, hogy a Bankia többi vezetőjével együtt magáncélokra, így például utazásokra, éttermi számlákra és ruhákra költötték a bank pénzét, tíz év alatt több mint tizenötmillió eurót (4,6 milliárd forint).

A nyomozás során fedezték fel, hogy a Lazard pénzügyi csoport több mint 6 millió eurót fizetett Rodrigo Ratónak, akivel szemben ezután vagyonosodási vizsgálatot indítottak. Így merült fel, hogy Rato a spanyol kormány által hirdetett 2012-es adóamnesztiát pénzmosásra használhatta fel. Arra is fény derült, hogy egy kiterjedt családi vállalkozási hálózat kapcsolódik a politikus személyéhez; volt felesége, három gyereke és több családtagja nevén működnek cégek külföldi adóparadicsomokban. Spanyolországban az elmúlt évben 4637 feltételezett pénzmosási ügyben indítottak nyomozást.