Az alternatív díjak alapítása és a kitüntetés átadása amolyan értelmiségi műfaj. Általában elégedetlenséget fejez ki valamilyen kulturális vagy politikai teljesítményről.
Az Arany Málna díjat egy amerikai újságíró alapította 1980-ban, az Oscar-díj ellenpólusaként, hogy megszégyenítse az amerikai filmipar legrosszabb alakítást nyújtó színészeit, legrosszabb forgatókönyvíróit, dalszövegíróit, rendezőit és filmjeit. A jelöltekről az erre létrehozott alapítvány kuratóriuma szavaz, manapság április 1-jén, a bolondok napján hirdetik a jelöltek névsorát és a díjazottakat. Itthon is annyira érdekesnek találják, hogy a magyar sajtó is rendre beszámol róla.
Darwin-díj azoknak jár, akik valamilyen különösen buta, ügyetlen módszerrel próbáltak egy számukra érdekes célt elérni, és ez az életükbe vagy a nemzőképességükbe került. 1994-től adják át hivatalosan a díjazottaknak egy erre létrehozott oldalon, amit egy amerikai nő, Wendy Northcutt hozott létre. Természetszerűen nincs meghatározott napja a díjazottak kitüntetésének, ahogy esik, úgy puffan.
A Döglött Béka díjat idén alapította a Balatoni Kör. Az indok szerint túl sok kárt okozhat a balatoni turizmusban a média kattintásvadász címekkel és bulvárosított meteorológiai jelentésekkel, amit a kör mellett a Országos Meteorológiai Szolgálat és a Balatoni Szövetség is megelégelt idén. Közös felhívásuk szerint a szóban forgó tevékenység kimeríti a rémhírterjesztés fogalmát. Díjazottról viszont egyelőre nem szóltak a hírek.
Létezik Citrom díj is, jobban fogalmazva citrom díjak, amely kifejezést a legkülönbözőbb szakmák használják. Így például a Műemlékek és Műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa, de a hvg is oszt ki ilyet az olvasók szavazatai alapján.
A Sánta Kutya díjat 1996 óta a hónap minden 13-ára eső péntekén adták át a díjazottaknak sajtótájékoztató keretében azok, akik egy baráti társaságból álló Magyar Cenzúra Napjának Ünnepélyét Szervező Bizottság odaítélte. A testület szóvivője Czakó Gábor író, egykor ünnepelt konzervatív gondolkodó, akinek a saját honlapján nyomon követhető a jelöltek és a díjazottak személye, s elolvashatók az okok is, amelyek miatt kiérdemelték a figyelmet.
Elsőként Demszky Gábor főpolgármester kapta meg 1998-ban a Sánta Kutya díjat, s elolvasható a lista is, amivel kiérdemelte a: „választási programjával; egy a Magyar Rádió Déli Krónika 1998 február 28-i adását a Duna tüntetést érintő félretájékoztatásával; egy Kovács László külügyminisztert az Alba Kör megrágalmazása miatt, Duna tv. 1997 november 13: Nato-Mozaik 6. rész; egy Földi Ottó rádiós szerkesztőt a Petőfi rádió 1998 január 21.-én 16 óra 45 perckor sugárzott műsoráért; valamint a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos 1989. február 11. és február 16 közötti rendőrségi nyilatkozatok ellentmondásaiért”.
Utoljára pedig Fisher Iván karmestert érdemesítették erre 2016-ban, mert „mélyszegénységi bizonyítványt állított ki magáról, midőn milliárdos hazai támogatást élvező nagyszerű zenekarát és annak föllépéseit pénztelenségre hivatkozva korlátozta”.
A teljesség igénye nélkül, ilyen díjat kapott például Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Biszku Béla volt belügyminiszter, Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, Jancsó Miklós filmrendező.
Czakó és a szervező bizottság nehezen megfejthető megfontolásaira utal, hogy 2017-ben a Jobbik akkori elnökének, Vona Gábornak adta volna a Sánta Kutya díjat. Végül nem osztotta ki, viszont döntését mégis megosztotta a nyilvánossággal. Az indoklás szerint azért nem, mert „már a hazugság sem a régi”. Ami kb. azt jelentheti, hogy mindenki értse úgy, ahogyan akarja.
2018 óta is volt pár „péntek 13.”, a Sánta Kutya díjról azonban ma már hang sincs. A két évtized alatt nyilván belefáradhatott a zsűri a nehéz intellektuális munkába. Ami persze nem jelenti azt, hogy a politikában végzett teljesítményért nem alapítottak volna újabbakat mások.
Például az idén létrehozott Fingszagrendet Pintér Sándor belügyminiszternek ítélték oda. Az alapító a jogász Ésik Sándor nevéhez köthető Diétás Magyar Múzsa nevű oldal, amely közjogi és közpolitikai kérdésekkel foglalkozik, közérthetően és friss hangon. Fingszagrendet azok kaphatnak, akik tevékenységükkel hozzájárulnak, hogy
„Ahogy a Fidesz mindenféle kormányzási próbálkozásai, a tucatszám kinevezett államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok, nemzeti programirodák és közalapítványok közepette csődöt mondanak, jön előtérbe a szilovikminisztérium, amihez szépen lassan odacsapnak minden problémás területet. Így lesz Pintérből közoktatásért felelős belügyminiszter és így kapja meg az iskolák felvirágoztatásának, az oktatás nyugat-európai szintre emelésének, a tanárok kiszámítható életpályájának…izé, dehogy ez a feladata. Az a feladata, hogy törje be a tanárokat.”
A Diétás Magyar Múzsa nem árul zsákbamacskát, a Fingszagrend következő várományosait is nevén nevezi. E szerint
„a következőt azok a szakszervezetek, diákszervezetek, tanárok és diákok fogják kapni, akik nem lesznek képesek ebből országos, átfogó, és mindenki számára érezhető és megérthető tiltakozást és sztrájkot (mármint igazit, nem a törvény szerinti kiheréltet) szervezni”.