A mostani megszorítás Dunaújvárosnak 4-600 millió forintot jelent – tájékoztatta az Alfahírt Pintér Tamás, Dunaújváros jobbikos polgármestere, aki azt is elmondta,
ez beteszi itt is a kiskaput.
Szabó Zsolt, a Fejér megyei nagyváros gazdasági alpolgármestere részletezte,
A válság miatt 2,5-3 milliárd forinttal kevesebb lesz az iparűzési adóból származó bevétele,
ebből 4-600 millió az, amit Orbán Viktor mai bejelentése hoz nehézségként a városnak
– mondta Szabó. Összehasonlításképp felvázolta, Dunaújvárosnak köztisztaságra egy 1,2 milliárdos keretszerződése van. A város éves költségvetése 36 milliárd körül van, tehát
több mint 10 százalék kiesés lehet csak ez
– közölte a könyörtelen számokat. Az alpolgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a központi költségvetésből származó normatív támogatások, pályázatok összegei célhoz kötöttek, az iparűzési adó volt az a forrás, amit a város szabadon arra költhetett, amire szerette. Ennek vonják el most a felét.
Pintérék még nem tudják, hogyan fogják pótolni a kieső összegeket, a város ott tart, hogy a megszorítások miatt lassan kezelhetetlen lesz a helyzet.
Egész egyszerűen feladatokat kell leállítanunk – mondta gondterhelten Pintér Tamás.
A megyei jogú város vezetője rámutatott, a kormányzati kommunikációval ellentétben már a városlakókat, az átlagembereket sarcolja a kormányzat.
A közlekedést szerettük volna könnyebbé tenni, a közvilágítást szerettük volna helyreállítani, vagy amikor a legrászorultabbakon segítenénk az év végi kiegészítéssel, akkor mi is döntéskényszerbe kerülünk
– mutatott rá a dunaújvárosi polgármester.
A városvezetés bízik abban, hogy az egyedi tárgyalások során a városokat azonos elvek szerint támogatják, és Orbán nem aszerint fog kicsinyes bosszút állni, hogy melyik településen hogyan szavaztak. De túl nagy illúzióik nincsenek.
Mint arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor bejelentette, a települések feladatainak ellátáshoz szükséges fő bevételt jelentő helyi iparűzési adót megfelezik.
Felére csökkenti az iparűzési adót a kormányzat, bajba kerülhetnek a nagyvárosok
A legfontosabb intézkedések közé tartozik, hogy július elsejéig meghosszabbítják a hitelmoratóriumot, csak annak kell a bankhoz fordulnia, aki továbbra is szeretné törleszteni hitelét. Ezt egyébként már korábban is bejelentették. A korábban elrendelt járványügyi intézkedések miatt az ideiglenes bezárásra kényszerült vállalkozásokat decemberben és januárban a bérköltségek kétharmadának átvállalásával támogatja a kormányzat.
A 25 ezer léleknél kisebb teleüléseket automatikusan kompenzálják, míg az e feletti városokról egyedi tárgyalások során dönt a kormányzat.
A fideszes Szita ujjong a megszorításnak
Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) elnöke az MTI-nek küldött közleményében azt írja, a szervezet vezetősége a bejelentések előtt tárgyalt Orbán Viktorral és több kormánytaggal is. A kormány és az önkormányzatok „közös felelősségének” nevezte, hogy „erős legyen a gazdaság, erősek legyenek a családok, s hogy minél kevesebben betegedjenek meg a koronavírus-járvány következtében”. A fideszes polgármester úgy véli,
Reményét fejezte ki, hogy majd „2022-től egy erős gazdasági fellendülés következik, amelynek előnyei szintén a településeinken élőket szolgálja”.