Putyin keményebb fellépést vár az ügyészségtől

Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy megnőtt az oroszországi közterületeken a jogsértések száma. Felszólította az ügyészeket, hogy sokkal erőteljesebben lépjenek fel a szélsőségesek és a terrorizmus ellen. Jurij Csajka legfőbb ügyész a kibővített állománygyűlésen arról számolt be, hogy az ország börtöneiben és fogdáiban terjed a szélsőséges irodalom. Putyin ugyanakkor azt is az orosz ügyészek feladatául szabta, hogy
akadályozzák meg az élelmiszerárak indokolatlan emelését, amely mögött szerinte nyilvánvaló „spekulációs összeesküvés” áll.
Az orosz államfő utasítására az ügyészség tavaly szeptember óta az áremelkedést is figyelemmel követi, és idén, az év elején is külön vizsgálódott a jelentős mértékű drágulás miatt. Tavaly december közepén a rubel értéke rendkívüli mértékben csökkent a dollárhoz és az euróhoz képest, az árak ezért megugrottak.
 
Az orosz állami statisztikai hivatal adatai szerint januárban 15 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. Az élelmiszerek, a gyógyszerek és a szolgáltatások ára emelkedett a leginkább. Putyin a „munkaügyi piac megszilárdítását” is az ügyészség feladatai közé sorolta. Azt mondta,
keményen kell reagálni „a munkáltatók próbálkozására, hogy veszteségeiket és problémáikat az emberekre hárítsák”.
Csak Moszkvában, ahol korábban a legjobb munkalehetőségek közül lehetett válogatni, az év eleje óta 12,4 százalékkal nőtt a munkanélküliek aránya – írta az RBK orosz hírügynökség. Az orosz szakminisztérium előrejelzése szerint ebben az évben erőteljesen nőhet a munkanélküliség Oroszországban. Az RBK által megkérdezett szakemberek szerint az állami költségvetésben 950 ezer munkanélkülire különítettek el támogatást, de a számuk 1,6 millióra is nőhet.
 
Az orosz államfő arra is felszólította az ügyészeket, hogy ellenőrizzék, megtérítik-e az okozott kárt azok, akiket korrupciós ügyekben pénzbüntetésre ítéltek. Putyin mindazonáltal óvott attól, hogy a vádhatóság képviselői „túlzott figyelmet fordítsanak a vállalkozókra”. Azt mondta, az utóbbi években Oroszországban sokat tesznek azért, hogy megszüntessék a vállalkozók előtt álló adminisztratív akadályokat, megszabadítsák az üzleti életet „az ellenőrző hatóságok felesleges figyelmétől”.
 
Csajka arról is beszámolt, hogy kérésükre
az Oroszországban elítélt állampolgárok több mint félmilliárd euró (mintegy 150 milliárd forint) értékű kintlévőségét zárolták Svájcban, és mintegy 300 millió euró (90 milliárd forint) értékű orosz tulajdonban lévő ingatlant foglaltak le franciaországi és olaszországi bíróságok.