"Rabok legyünk, vagy szabadok?" - fehérbe borul a Kossuth-tér

Két érdekvédelmi szervezet is tüntet ma az egészségügyi dolgozók emberi munkakörülményeiért és méltányos béréért. Melléjük álltak a vasutasok is. 

Fehérben pompázik a Jászai Mari tér. Az országgyűlési irodaház szomszédságában több ezren gyűltek össze az egészségügyi dolgozók tüntetésén. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara által meghirdetett demonstráció résztvevői a Jászai Mari térről a Kossuth térre vonulnak át. 
 
 
A hangulat a kellemes nyári időben egy kissé paprikásabb hangulatú majálisra hajaz. A hangszórókból Vangelis szól, illetve Koppányként Vadkerti Imre kérdezi az egybegyűlteket: "Rabok legyünk, vagy szabadok"?
 
 
A rendőrség alaposan felkészült a várhatóan keményen randalírozó fehér ruhások megfékezésére. 
Két rendőrségi kisbuszból kamerázzák a tömeget, hogy senki se úszhassa meg a rendbontást felelősségre vonás nélkül. 
 
 
Eközben az Őszintén az Egészségügyről Akciószövetség tagjai 14.00 órától a József nádor téren gyülekeznek, a szakmai köztestületek és érdekvédelmi szervezetek "nagyvizitet" hirdettek, ott is lesznek felszólalások, színpadra lép mások mellett Nagy Bandó András is, majd este átvonulnak ők is a parlament elé, hogy virrasztáson gondolják tovább az ágazat jövőjét. 
 
A demonstrációk résztvevői 14 órától a Jászai Mari téren, 19 órától pedig a József nádor téren gyülekeznek, majd a Kossuth Lajos térre vonulnak. 

Szolidaritás országszerte

A Jobbik Ifjúsági Tagozatának aktivistái a Semmelweis-nap alkalmából ma az ország számos településén az aszfaltra festett üzenetekkel köszönték meg az egészségügyisek munkáját, és vállaltak velük szoldiaritást. Akciójuk célja az, hogy felhívják a társadalom és a kormány figyelmét a dolgozók elismerésének fontosságára, valamint hálájukat fejezzék ki áldozatos munkájukért. Ezért országszerte közel száz tagozatuk fogalmazott meg köszönő üzenetet egészségügyi vagy szociális intézmények előtti aszfaltrajz formájában. 
 
 
A Vasutasok Szakszervezete szolidaritásra szólította fel tagjait és a többi érdekképviseletet. A szervezet támogatja a közszolgáltatásban és egészségügyben dolgozókat a béremelésért, méltó munkakörülményekért és megbecsülésért folytatott harcukban.
 
A Vasutasok Szakszervezete szerint
 itt az ideje annak, hogy hovatartozástól függetlenül összefogjanak az érdekképviseletek az érintett munkavállalók érdekében. 
Meleg János, a VSZ elnöke elmondta: konkrét ügyekben hangsúlyosan meg kell mutatni, hogy egyre erősebb a hazai érdekvédelmi mozgalom, ezért felszólít minden hazai érdekvédelmi vezetőt, hogy mozgósítsa tagjait és országos szolidaritási összefogással segítsék a megélhetésért, emberi munkakörülményekért küzdő kollégákat.
 
A szakszervezet részt vesz az Őszintén az Egészségügyért Akciószövetség Semmelweis-napra kitűzött demonstrációján és kék szalagot is viselnek az akció alkalmából. A Vasutasok Szakszervezetének országszerte mintegy húszezer tagja van.

Béremelést követelnek

A szervezők közlése szerint mintegy négy és félezren vonultak a Kossuth térre. A kamara elnöke, Balogh Zoltán petíciót adott át Dublinszki-Boda Péternek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) főosztályvezetőjének, aki azonban nem szólt a résztvevőkhöz, mert nem kapott nyilatkozattételi jogot.
   
A petícióban jelezték: a szakdolgozók szándéknyilatkozatot írtak alá, amely szerint ha 2015. szeptember 30-ig nem történik határozott és számottevő bérfejlesztés a szakápolóknál, akkor életbe lép a munkaviszony felmondásáról szóló nyilatkozatuk. A szervezők tájékoztatása szerint csak a rendezvényen több százan aláírták ezt a dokumentumot.
   
Balogh Zoltán beszédében kiemelte, hogy szakdolgozók nélkül nem lehet egészségügyet építeni és beteget ápolni. A kormánynak kell kiszámítható életutat biztosítania ahhoz, hogy egy helyen, egy fizetésből meg lehessen élni. Hozzátette: a döntéshozóknak meg kell állítaniuk az elvándorlást. Amiatt is fontos a kiszámítható életpálya, hogy a fiatalok számára vonzó legyen ez a hivatást - mondta. 
 
123
Fotó: Béli Balázs
   
"Nem kívánunk mást, csak kiszámítható életutat itthon, Magyarországon" - hangoztatta Balogh Zoltán. "Hajrá magyarok! Hajrá magyar egészségügyi szakdolgozók!" - zárta beszédét a kamarai elnök.
   
A demonstráción ismét azt a tizenkét pontot tartalmazó szórólapot osztották ki, amelyen az egészségügyi szakdolgozók követeléseiket már hónapokkal ezelőtt megfogalmazták a kormánynak. Ezek között egyebek mellett szakdolgozói életpályamodell azonnali bevezetését, a bértárgyalás azonnali megkezdését, 50 ezer forintos alapilletmény-emelést, cafeteria-rendszer bevezetését, valamint az egészségügyi államtitkárságon belül az ápolásügy képviseletének megerősítését kérték.
   
Irinyi Tamás szegedi osztályvezető ápoló az egybegyűltekhez szólva azt mondta: ugyan az egészségügyi dolgozók ünnepnapja van, de a szakdolgozóknak nincs mit ünnepelni. Szóvá tette, hogy a június 15-i, egészségügyről rendezett parlamenti vitanapon a kormánypárti képviselők alig voltak jelen, akik pedig ott voltak, irreális képet festettek az ágazatról.
   
sdf
Fotó: Béli Balázs

A döntéshozóknak "fel kellene fogniuk", hogy ápolók és eszközök nélkül nem lehet ellátni a beteget, ezek beszerzéséhez azonban pénz kell - fogalmazott. Hozzátette, ilyen feltételek mellett nehéz megfelelni az elvárásoknak. 
   
A szónok hangsúlyozta, hogy nemcsak az egészségügyi dolgozókért demonstrálnak, hanem a betegekért is. "Mi elmehetünk, de a betegek itt maradnak" - mondta az egészségügyi dolgozók nevében.
   
Morális válság van az ágazatban. Ebből a válságból csak úgy lehet kilábalni, ha az ágazatot prioritásként kezeli a kormányzat - mondta.
   
A demonstrálók egységesen fehér pólóban, sokan fehér lufival vonultak, sokan érkeztek vidékről; a szervezők tájékoztatása szerint 60 autóbusszal csaknem háromezren. A demonstrálók táblái többnyire azt jelezték, hogy az ország melyik megyéjéből érkeztek, volt néhány felirat, amely jobb munkakörülményeket követelt, például "Hivatástudatból éljünk?!".
   
A résztvevők a demonstráció végén egy vérhez hasonlító piros folyadékot tartalmazó fiolát tűztek fehér hungarocellből kivágott szívbe a Parlament főlépcsőjénél.