A hamarosan a Kossuth Rádión hallható mű az 1848-49-es levert szabadságharc árnyékában – Dr. Babarczi Sándor elmeorvos sorstragédiáján keresztül – mutatja be, miként hat a szabadság elvesztése az emberre, illetve miként próbálja az egyén életben tartani a szabadság eszméjét, és hogyan őrül bele annak elvesztésének tudatába.
A rádiójátékot a valóságban is élt Schwartzer Ferenc professzor, a magyar elmegyógyászat alapítójának élettörténete ihlette. A történet róla mintázott főhőse: Babarczi Sándor ideg- és elmeorvos. A rádiójáték – egyfajta vallomásos, „hangos napló” műfajában – idézi fel Babarczi életének meghatározó momentumait. Azokat a sorsfordító eseményeket és döntéseket, amelyek saját magán- tébolydájának megalapításától a saját tébolyáig, elméjének elborulásáig vezettek.
Babarczi drámája a korra oly jellemző kettősségben rejlik: elfogadja-e a Habsburg császári udvar támogatását, hogy szakmailag érvényesülni tudjon – vagy továbbra is védje a szabadság eszményét, akár azon az áron is, hogy intézményében ő maga bújtat menekülteket, és ezzel kockára teszi életét.
A rádiójáték ezt a morális dilemmát – őrlődéstől az őrületig vezető útját, lelki folyamatát követi végig a költészet és a zene segítségével, kiváló színészek tolmácsolásában.
Egy elmeorvos vallomása című rádiójáték
Szilágyi Tibor - Professzor Babarczi Sándor
Molnár Piroska - Nóra nővér
Balsai Mónika - Vachott Sándor édesanyja
Nagy Zsolt - Guyon Richárd
Szervét Tibor - Pomutz Konstantin
Fekete Ernő - Doktor Bolyó Károly
Karsai István - Gróf Széchenyi István
Elek Ferenc - Vachott Sándor
Kovács Lehel - Ábrányi Kornél
Szatmári Attila - Vörösmarty Mihály
Szemán Béla - Szemere Bertalan
Bede Fazekas Szabolcs - Bíró
Dankó István - Lopkovitz Aurél
Mészáros Máté - Hudák
Bardóczy Attila - Tüzérparancsnok
Faragó András - Ügyész
Közreműködtek Cserhalmi György növendékei
Író/rendező: Kovács Levente, Törcsi Levente
Producer: Németh Gyula TV COM
„Többnyire filmforgatókönyveket írunk, de a képírás mellett a rádiójátékot egy izgalmas kihívásnak találjuk” – mondta Törcsi Levente, a mű egyik írója és rendezője az Alfahír érdeklődésére. „Itt teljesen máshogy kell a karaktereinket megformázni, a szöveget megalkotni, a hallás útján kell képeket teremtenünk. Nagyon örülünk annak, hogy újra reneszánszát éli ez a műfaj” – tette hozzá.
Az alkotók szeretnék sikerre vinni rádiójátékukat, amit elsősorban azoknak ajánlanak, akik szeretik a művelődéstörténetet, a pszichológiát és a szabadságot. De az iskolásoknak, kicsiknek és nagyoknak, a hazájukat szerető embereknek, illetve a gondolkodni vágyóknak is tanulságos lehet megismerni a levert 1848-49-es szabadságharc egy kevésbé ismert szemszögét.
Törcsi Levente lapunknak elmondta, régóta foglalkoznak a téboly témakörével, és ezt egy megtébolyodott elmeorvos szemszögéből bemutatni igazán izgalmas dolog.
„Valóban gyógyíthatatlan a szabadság elvesztésének a tudata?”
– tette fel a kérdést. Erre a kérdésre próbálnak választ találni a rádiójátékukkal.