"Az Európai Unió egyáltalán nincs jó állapotban, mivel a tagállamok között viszály alakult ki. A pozsonyi csúcstalálkozó ebben a tekintetben nem jelentett előrelépést"
- fejtette ki Schulz a világ számos országába sugárzó francia hírtévében.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a kettejükkel közösen készített interjúban ismét az unió létét érintő válságról beszélt. Mindamellett úgy vélte, hogy a pozsonyi csúcstalálkozó nem nevezhető kudarcnak.
A szlovák fővárosban szűk két hete lezajlott informális csúcson az EU-ban maradó 27 tagállam a közösség Nagy-Britannia kilépése (Brexit) utáni jövőjéről tanácskozott. A tagállamok vezetői egy olyan munkaprogramról egyeztettek, amellyel a következő fél évben bizonyítani tudják az unió cselekvőképességét mindenekelőtt az európai migrációs válság kezelésében. A visegrádi négyek úgynevezett "rugalmas szolidaritást" szorgalmaztak, nevezetesen azt, hogy a menekültbefogadási képesség megítélésében vegyék figyelembe a tagállamok gazdasági fejlettségét is.
Matteo Renzi olasz és Orbán Viktor magyar miniszterelnök ugyanakkor szegényesnek minősítették a csúcs eredményeit.
A France 24-nek adott kedd esti interjúban Martin Schulz azt mondta, az unió erejét a tagállamoktól kapott támogatása határozza meg. Junckerhez hasonlóan, a német szociáldemokrata (SPD) politikus ismét bírálta, hogy a kelet-európai tagállamok vonakodnak végrehajtani a menekültek elosztására vonatkozó döntéseket.
"A szolidaritás egy elv, nem könyöradomány" - hangoztatta Schulz.
A kelet-európaiak ismerik ezt a szolidaritást, amikor pénzügyi támogatásra van szükségük, vagy „fenyegetve érzik magukat Oroszországtól”. A migráció ügyében azonban semmit nem akarnak ezzel (a szolidaritással) kezdeni.
"Ha megkérdőjelezzük a szolidaritást, magát az EU-t kérdőjelezzük meg"
- fogalmazott.