Célpontban Kuba, de Irán még visszalőtt

Sean Spicer szóvivő szerint a felülvizsgálatra a Trump-kormányzat általános emberi jogi politikájának újragondolása keretében kerül sor.

Spicer kijelentette, hogy az új amerikai kormányzat elkötelezett az emberi jogok tiszteletben tartása iránt szerte a világban, s ezért tekinti át Washington Kubával kapcsolatos politikáját is. Részletekkel a szóvivő nem szolgált, a Kuba-politikával kapcsolatos terveket is csupán azért hozta szóba, mert az egyik újságíró rákérdezett, vajon tervez-e az új kormányzat bármiféle változtatást e téren.

Irán

A sajtóértekezleten a szóvivő kitért a pénzügyminisztérium által pénteken bejelentett Irán-ellenes új szankciókra is. Megerősítette, hogy a döntés az iráni rakétakísérletre adott válasz, és hangsúlyozta, ez egyben azt is jelzi, hogy az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben aláírt megállapodás

"nem a legjobban szolgálja az Egyesült Államok érdekeit".

Spicer azt mondta, hogy a most foganatosított szankciók már Trump beiktatása előtt készen álltak, de csak a mostani rakétakísérlet után léptették életbe őket. Majd leszögezte: Washington a későbbiekben is megfelelő válaszokat ad Iránnak.

Irán egyébként illegálisnak minősítette az újabb amerikai büntetőintézkedéseket, és bejelentette, hogy azokra a "regionális terroristacsoportokat" támogató amerikai személyeket és intézményeket érintő jogi szankciókkal akar válaszolni.

A teheráni külügyminisztérium álláspontja szerint az amerikai büntetőintézkedések az Egyesült Államok által vállalt kötelezettségekbe és az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231-es számú határozatába ütköznek, amely az Irán és a hatok (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország) közötti nukleáris alkut szentesíti.

"Megtorlásul a Washington által hozott büntetőintézkedésekre Teherán törvényi szankciókat vezet be bizonyos amerikai személyek és vállalatok ellen, amelyek regionális terroristacsoportokat támogattak és pénzeltek"

- olvasható a dokumentumban.